Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hamáček zaúkoloval odbornou skupinu. Ta má posoudit možnosti, jak lidem v karanténě umožnit volit

Zleva ministr vnitra Jan Hamáček, premiér Andrej Babiš a ministryně Alena... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva ministr vnitra Jan Hamáček, premiér Andrej Babiš a ministryně Alena... | foto: ČTK

PRAHA Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) probere v úterý se zástupci parlamentních stran možnosti úprav volební praxe v době koronavirové epidemie. Ve čtvrtek uvedl, že schůzku svolal na ministerstvo vnitra. Výsledky práce skupiny, která má posoudit cesty jak umožnit hlasování i lidem v karanténě očekává do začátku srpna.

Na nemožnost hlasovat z karantény a liknavost vlády při přípravě voleb v době koronavirové epidemie si opozice stěžuje před říjnovými krajskými a senátními volbami.

Hamáček ustavil pracovní skupinu, která má posoudit možnost změny zákona, technické úpravy volební praxe a také vývoj epidemie, tento týden. „Výsledky očekávám do začátku srpna,“ napsal na dotaz, kdy bude mít k dispozici první výsledky.

Senát ve středu vyzval vládu, aby bezodkladně v souladu s platnými zákony připravila opatření, které by umožnilo hlasovat v říjnových krajských a senátních volbách i lidem v karanténě. Možnost případného odkladu podzimních voleb senátoři označili za nepřijatelnou. Výzvu podpořili i senátoři obou vládních uskupení ANO a ČSSD.

Podle Hamáčka současná pravidla nedovolují na podzim hlasovat těm, kteří budou v karanténě jako možní nosiči koronaviru nového typu. Zákon zakazuje účastnit se hlasování lidem s nakažlivým onemocněním. Hamáček nevyloučil v krajním případě možný odklad hlasování, to by se podle něj stalo ale pouze v případě, kdyby epidemie nabyla síly, nemocných „byly desetitisíce“ a stát musel reagovat nouzovými opatřeními jako na jaře.

Pracovní skupina by měla vedle posouzení změny zákona podle Hamáčka prověřit všechny možnosti včetně využití speciálních mobilních uren či volebních komisí.

Pravidlo, podle kterého nemohou ve volbách hlasovat lidi umístění v karanténě kvůli potenciální nákaze přenosnou nemocí, platí pro krajské volby od roku 2000 a pro senátní od roku 1995. Podle kritiků ale bylo připraveno kvůli jednotlivcům a nepočítalo s možností, že by v karanténě byly celé obce či regiony.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Koronavirové oddělení v jedné z českých nemocnic (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Koronavirové oddělení v jedné z českých nemocnic (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Koronavirové oddělení v jedné z českých nemocnic (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!