Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Zaskočeni volbami. Ministerští úředníci prospali jaro a půlku léta

Volební urna musí být po celou dobu pod dohledem komise. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební urna musí být po celou dobu pod dohledem komise. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Od března naši zemi sužuje nakažlivá respirační choroba a začíná to mít i politické dopady. Je na místě položit si otázku, zda covid-19 nesnížil mentální schopnosti populace, přinejmenším té v budově ministerstva vnitra na Letné. O druhé vlně nemoci se spekuluje od jara, též bylo od jara jasné, že budeme v říjnu volit do zastupitelstev krajů a třetiny Senátu.

Bylo by tedy přirozené, aby úřednictvo na příslušném ministerstvu promýšlelo, jak se v takové situaci zachovat, aby bylo umožněno občanstvu konzumovat jeho politická práva.

Proč je dnes ministerstvo a jeho šéf Hamáček zaskočen faktem, že tisíce lidí by nesměly v říjnu volit? Ne, tohle opravdu není spiknutí Hamáčka s Babišem, jehož cílem je demontáž demokracie. To si může myslet jen paranoik postižený spikleneckými teoriemi. Lokální ohniska nákazy a z nich vyplývající izolace občanů mohou podstatně ovlivnit možná jen druhé kolo voleb do Senátu (a to teoreticky, jen ve výjimečných případech).

Ale kdo by si troufl nahlas tvrdit, že výskyt viru a následná karanténa jsou nějakým způsobem plánovány? Kdyby tohle někdo uměl zařídit, tak by byl opravdu takřka všemocný a zmanipuluje volby rafinovaněji tak, aby si toho nikdo z nás nevšiml. Ale to jsme opět na půdě spikleneckých blábolů.

Stát musí umožnit těm, kteří jsou infikováni, aby mohli volit, a to bez ohledu na náklady. Volby jsou totiž jedním z mála politických mechanismů v téhle zemi, které se stále těší absolutní důvěře. Jejich zpochybnění poškozuje všechny zúčastněné politické subjekty a nejvíce stát, který má být garantem jejich regulérnosti.

Volební účast v krajských a senátních volbách není vysoká a letos bude patrně i vinou pochopitelných obav mnohých, zejména starších spoluobčanů z nákazy ještě nižší. Politici a jimi řízený stát by tedy měli usilovně pracovat na tom, aby mohli volit opravdu všichni, kteří chtějí a nemuseli u toho mít pocit, že tak činí s nasazením života.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...