Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paroubek je vůl, napsali mladíci na lístek. Jejich hlas i tak platí

Česko

  11:27
PRAHA - Pečlivě zalepené obálky nebo lístky složené do tvaru vlaštovky či parníku - to vše bude komplikovat volebním komisím sčítání lístků. I zmačkané totiž platí.

Labrador si ustlal na nepotřebných volebních lístcích. foto: ČTK

Už jen pár hodin mohou voliči rozhodovat o vítězi letošních voleb. Ve 14 hodin se volební místnosti uzavřou a začne přepočítávání hlasů. Rychlost sčítání hlasů ovlivní i zdánlivé maličkosti - zalepená obálka nebo pečlivě složený volební lístek.

Volební zákon je k úpravě volebního lístku velice benevolentní. I když ho vhodíte do urny složený do tvaru vlaštovky, váš hlas se započítává. Stejně tak je platný lístek, který je nějakým způsobem popsaný nebo pokreslený.

Na tato pravidla volebního zákona doplatili dva pánové, kteří chtěli své názory na šéfa ČSSD Jiřího Paroubka sdělit právě pomocí vzkazu na volebních lístcích ČSSD. Napsali na ně, že Paroubek je vůl. V domnění, že takto "znehodnocené" lístky neplatí, je oba dva muži vhodili do urny. Rozesmáté a s dobrou náladou z pocitu zadostiučinění je zastihl zpravodaj LN. Když jim oznámil, že i popsané lístky platí, měli po náladě.


Naopak za neplatné bude volební komise počítat volební lístky z jiného kraje. To znamená, že pokud jste například z Vysočiny, ale volíte v Brně, nesmíte vhodit kandidátku vámi zvolené strany s kandidáty z Vysočiny, ale kandidátku brněnskou.

Volební komise se dají do sčítání hlasů hned po uzavření volebních místností ve 14 hodin. Jakmile se jim podaří otevřít všechny obálky, včetně pečlivě zalepených, jak to včera učinila manželka šéfa ČSSD Petra Paroubková, výsledky hlasování oznámí na přebírací místa Českého statistického úřadu. Ta jsou rozmístěna po celém území České republiky. Odsud se data odešlou statistickému úřadu, který provede finální přepočítání a bude prvním, kdo oznámí oficiální výsledky voleb.

Současně bude mít výsledky k dispozici i server Lidovky.cz, kde je můžete sledovat on-line.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!