Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Partnerem ČSSD ve sporu o Lidový dům byl Altner, řekl Zeman. O Halbichovi nevěděl

Prezident Miloš Zeman vypovídal u Obvodního soudu pro Prahu 1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman vypovídal u Obvodního soudu pro Prahu 1. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman v úterý u Obvodního soudu pro Prahu 1 řekl, že pro sociální demokracii byl ve sporu o Lidový dům prakticky jediným partnerem právník Zdeněk Altner. O tom, že Altner uzavřel dohodu s notářem Václavem Halbichem, prý nevěděl. Zeman to řekl během svého svědectví v občanskoprávním sporu, který vede bývalý notář Halbich s ČSSD a se společností Alba.

Zeman jako předseda ČSSD uzavřel v roce 1997 smlouvu o právním zastoupení strany. „Z mého hlediska byl jediným partnerem pan doktor Altner,“ odpověděl Zeman na otázku soudkyně, kdo zastupoval ČSSD na základě smlouvy. O smlouvě s dalšími spolupracovníky ho Altner v době uzavření smlouvy s ČSSD neinformoval, dodal.

Ve smlouvě se podle soudkyně uvádí, že Altner „je oprávněn zvolit si za účelem spolupráce kterékoliv právníky z České advokátní komory nebo notářů Notářské komory ČR, pokud si to vyžadují některé specializace na jejich odvětví práva“. Výběr dalších spolupracovníků byl podle Zemana čistě v Altnerově režii.

Prezident Miloš Zeman vypovídal u Obvodního soudu pro Prahu 1.
Prezident Miloš Zeman vypovídal u Obvodního soudu pro Prahu 1.

Dopis od Zemana jako důkaz

Svědectví prezidenta trvalo zhruba 20 minut. Po půl desáté od soudní budovy odjel. Halbich po Zemanově odchodu řekl, že si myslí, že prezident nemluvil pravdu. „Uspořádal s námi sedm schůzek, Altner nepřišel ani jednou. On se bál, že mu pan předseda položí nějakou otázku a on nebude schopen odpovědět. Tři roky na to nesáhl, nic o tom nevěděl,“ prohlásil Halbich.

Halbich se ve sporu domáhá 17 milionů korun za právní služby pro stranu ve vítězném boji o její sídlo, Lidový dům. Zeman smlouvu podepsal s Altnerem, který na ČSSD nedávno za zastupování v kauze Lidového domu vysoudil 338 milionů korun. Halbich ovšem tvrdí, že ke kontraktu později přistoupil a že za práci nedostal zaplaceno. Jako důkaz předložil mimo jiné děkovný dopis, který mu zaslal právě Zeman. Žalobu směřuje jak vůči ČSSD, tak vůči firmě Alba, které Altner před 16 lety postoupil svou pohledávku vůči straně.

Halbichova žaloba

Justice projednává Halbichovu žalobu od roku 2003. Původně ji zamítla, muže se však zastal Ústavní soud. Altner, který v případu rovněž vystupuje jako svědek, Halbichovy zásluhy popírá. Notář podle něj poskytoval jen dílčí konzultace.

Spor kvůli vydání odměny

Po úspěšném skončení procesu o Lidový dům vyvstal spor o to, jakým způsobem ČSSD předá právníkům odměnu a kdo je vlastně jejím věřitelem. Nakonec poslala na Altnerův účet třetinu z odměny, kterou vyčíslila na 51 milionů korun. Další dvě třetiny dala do soudní úschovy.

„Byli jsme informováni o tom, že vznikly spory mezi Altnerem a jeho spolupracovníky, takže jsme nemohli peníze vyplatit, protože jsme nevěděli, v jakém poměru je vyplatit,“ odpověděl Zemanna otázku, proč sociální demokraté peníze dali do soudní úschovy. Uvedl také, že děkovný dopis poslal Habichovi až po skončení případu, kdy už věděl, že na případu spolupracoval.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!