19. června 2006 7:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pecina napadl program zelených

Vítr proti atomu. Podle odborníků by Temelín muselo nahradit 30 tisíc takových větrníků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítr proti atomu. Podle odborníků by Temelín muselo nahradit 30 tisíc takových větrníků. | foto: Lidové noviny

PRAHA Někdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu za ČSSD Martin Pecina zaslal ČTK dopis, v němž kritizuje energetický program Strany zelených. Martin Bursík bude požadovat jeho odvolání z funkce ředitele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Bývalý náměstek ministra obchodu a průmyslu a nynější šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina ostře kritizoval energetický program Strany zelených. Programové odmítnutí výstavby nových jaderných bloků označil za krátkozraké a laciné gesto a dodal, že snahu zelených usednout do vládních křesel sleduje s velkou obavou.

"České pořekadlo o kozlovi, který se stal zahradníkem, může v ČR brzy nabýt obludných rozměrů," napsal v komentáři, který poskytl ČTK.

Předseda zelených Martin Bursík pro Český rozhlas uvedl, že považuje Pecinovo vyjádření za hrubé zasahování do politiky. Šéf antimonopolního úřadu by měl podle něj zvážit rezignaci, nebo bude strana usilovat o jeho odvolání.

Podle Peciny není překvapením, že se zelení snaží prosadit do koaliční smlouvy zákaz výstavby dalších jaderných reaktorů a zároveň zákaz rozšiřování těžby uhlí." Překvapením to není i proto, že místopředsedkyně této strany paní (Dana) Kuchtová, která v minulosti nechvalně proslula jako takzvaná jihočeská matka, byla za činnost proti našim jaderným elektrárnám a tím i proti naší energetice v minulosti poměrně otevřeně placena ze zdrojů plynoucích od konkurence, konkrétně z Rakouska," napsal Pecina.

K dalšímu rozvoji jaderné energetiky v ČR podle něj neexistuje žádná racionální alternativa. "Představa o nahrazení uhelných a jaderných elektráren obnovitelnými zdroji je směšná. Jeden blok jaderné elektrárny Temelín vyrobí stejně energie jako tři tisíce těch největších vrtulí (větrných elektráren)," uvedl. "Tři tisíce vrtulí za jeden blok elektrárny - to je dnešní nabídka zelených demagogů," napsal.

Případné prolomení územních limitů při těžbě hnědého uhlí na severu Čech není záležitostí vlády, ale spíše místní samosprávy a místních lidí, uvedl Pecina. "Je pro mne nepředstavitelné, aby bandy takzvaných ekologických aktivistů okupovaly vesnice, ze kterých se lidé již dávno vystěhovali," zdůraznil. Totéž ale podle něj platí i obecně. Pokud občané řeknou své ne, nemá žádná vláda právo je násilně vystěhovat.

Německou energetiku, která byla podle něj dlouhá léta vzorem pro české ekology, označil za varovný příklad pro energetiky z celého světa. "Právě tam se můžeme zajet učit jak dopadá prorůstání zelené ideologie do energetiky," napsal s tím, že po uzavření jaderných elektráren je německý venkov zaneřáděn tisíci sloupů větrných elektráren a spotřeba plynu pro výrobu elektrické energie tam stoupá.

Zelení požadují Pecinovo odvolání
Strana zelených podle Bursíka zváží, zda dá podnět k Pecinovu odvolání současné vládě, nebo počká na sestavení vlády nové. Ze zákona o působnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vyplývá, že předsedu úřadu lze odvolat jen pokud nevykonává funkci déle než šest měsíců, nebo "narušuje-li závažným způsobem důstojnost své funkce anebo narušuje-li nezávislost a nestrannost úřadu".

Pecina je spoluautorem platné Státní energetické koncepce, která vznikla v době jeho působení na MPO, kdy odpovídal právě za energetiku.  "Byť má dnešní pozice je zcela apolitická, cítím potřebu vyjádřit se jako občan k těm bodům jejich programu (Strany zelených), které se týkají oblasti, za kterou jsem byl v minulosti zodpovědný," dodal.

Pecina byl od roku 2001 v ČSSD; po nástupu do čela ÚOHS v roce 2005 se členství musel vzdát. Státní energetická koncepce počítá s výstavbou dvou nových jaderných bloků. Budování dalších reaktorů podporují rozhodující politici z ČSSD a z ODS; pro stavbu dalších jaderných reaktorů se minulý týden vyslovila i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Státní koncepce předpovídá, že po roce 2020 stoupne spotřeba elektřiny v Česku proti současnosti o 50 procent.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz