Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Peníze se obcím bohatě vrátí, říká Babiš. Navrhne snížení podílu spolufinancování z jejich strany u dotací

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne snížení podílu spolufinancování obcí ke státním dotacím o 20 procentních bodů. Vyplynulo to z jeho vyjádření v nedělním příspěvku na sociálních sítích známém jako Čau lidi. Dotace chce navíc zvýšit.

Babiš zdůraznil, že příjmy, o něž obce přijdou v souvislosti s koronavirovými příspěvky drobným podnikatelům a společníkům malých společnostní s ručením omezeným, stát „bohatě v dotacích vrátí“.

Příspěvky 500 korun denně zasahují do příjmů obcí a krajů, protože jsou koncipovány jako vratka z jedné ze sdílených daní. Proti tomu protestuje většina opozice, Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv. Senát neúspěšně navrhoval, aby příspěvky stát hradil přímo ze svého rozpočtu. Podle Babiše ale jiný způsob vyplácení takzvaného kompenzačního bonusu nebyl možný.

„My ty peníze obcím bohatě vrátíme v dotacích. Místo toho, že jim budeme dávat 70 procent na školky, na chodníky, na investice v obcích, čističky, kanalizace, budu navrhovat, abychom jim dali 90 procent. Ušetří tím pádem velké peníze,“ řekl Babiš také v nedělním rozhovoru pro tn.cz. Chce rovněž, aby vzrostl objem peněz v dotačních titulech, v nichž dosud peněz nebylo dost.

Babiš také uvedl, že od příštího roku uvažuje o státní podpoře na členské příspěvky dětí ve sportovních oddílech. Hovořil o 2500 korun ročně na dítě. Plán chce upřesnit s vládním zmocněncem pro sport a šéfem Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou. V rejstříku sportu je podle Babiše zapsáno 796 000 dětí rozpočtové náklady by činily dvě miliardy korun.

Nedávno premiér přišel s obdobným nápadem, a to státním příspěvkem asi 2500 korun na žáka pro pobyty ve škole v přírodě. Dotace by podle něho měla pomoci rodinám i provozovatelům areálů. V Česku jezdí ročně na školy v přírodě kolem 250 000 dětí.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!