Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Korespondenční volba je nutnost, řekla dcera Horákové. Fiala jí dal medaili

Česko

  7:15
Premiér Petr Fiala se po návštěvě u amerického prezidenta Joe Bidena v Bílém domě setkal s krajany dlouhodobě žijícími v USA. Na setkání dorazila i jednadevadesátiletá dcera Milady Horákové Jana Kánská se sestřenicí Milenou. Fiala Kánské udělil medaili Karla Kramáře. Podle Kánské je pro Česko důležité, aby se mu povedla prosadit korespondenční volba.

Dcera Milady Horákové Jana Kánská si přišla s českým premiérem Petrem Fialou přiťuknout vínem do rezidence českého velvyslance ve Washingtonu. Při slovech „na zdraví“ se smála, že přesně to je moc potřeba. Ve svých jednadevadesáti letech vypadala v dobré kondici a náladě.

Kánská emigrovala do USA v roce 1968, osmnáct let po smrti matky. V Americe se setkala se svým otcem, který tam odešel kvůli komunistickému režimu v 50. letech. Kánská do Česka stále občas jezdí, byť nyní přiznává, že kvůli ubývajícím silám další návštěvu zvažuje.

Fiala jí v pondělí v podvečer udělil medaili Karla Kramáře, což je nejvyšší ocenění předsedy vlády. „Po tom těžkém osudu, kterým jste prošla, po tom všem, co se stalo vaší rodině v komunistickém Československu, nezanevřela jste na něj. Naopak jste byla nesmírně aktivní, pomáhala jste a do dneška jste jednou z hlavních protagonistek česko-amerických vztahů. Já si toho vážím, není to nic samozřejmého,“ řekl jí při předávání.

Kánská na to odvětila, že se snaží udržovat si přehled o dění v Česku i přátelské vztahy. Premiérovi pak kladla na srdce, aby prosadil korespondenční volbu. „Je to nutnost nejen politická, ale i sociální, protože když je někdo český občan a je na zkušené v cizí zemi, má právo se vyjádřit,“ prohlásila Kánská. Další komentář pro média odmítla.

Fiala věří, že se to jeho vládě v tomto volebním období podaří. „Přesně takto se to snažím vysvětlit kolegům, kteří to nechtějí. Český občan má mít stejná práva, ať žije u nás, nebo jinde. Právo volit je základní. A když má někdo ztížený přístup a musí jet někam tisíc kilometrů, to není ono,“ dodal.

„V Česku jsou staré struktury, ale i to je demokracie“

Kánská českému premiérovi představila svou sestřenici Milenu Bartosiewiczovou. Narodila se po smrti Milady Horákové, Kánská byla u jejího narození. Kánská žila u její matky a Bartosiewiczová se až jako náctiletá dozvěděla, že nejsou sestry. Teta raději tvrdila, že je její dcera, aby se nedostaly do problémů.

„Jsem poctěná, že do té rodiny patřím, i když v mém dětství se o tom nemohlo mluvit. Jsem velice poctěná, že jsem neteř Milady Horákové. Hrdinkou byla také moje máma, protože ona si tím vším procházela a starala se o Janu a musela režim dál snášet,“ popsala pro iDNES.cz Bartosiewiczová.

V osmnácti letech odcestovala za sestřenicí Janou do Ameriky. Za to svoji matku, sestru Miladu Horákové, rovněž velmi uznává. Muselo pro ni být těžké rozhodnout, že dceři bude lépe v tak daleké zemi.

Bartosiewiczová do Česka příliš nejezdí, navštívila ho jen čtyřikrát. Naposledy loni. Prošla si všechny památníky související s Miladou Horákovou. Byla nadšená, jak je tetin odkaz pro Čechy důležitý. Přeje si, aby hlavně mladí lidé příběh její tety i nadále znali.

O české politice moc informací na rozdíl od sestřenice nemá. Obecně ale zhodnotila, že na ni směřování Česka udělalo dobrý dojem. „Vím, že není lehké, aby se všechno změnilo a že v politice pořád jsou staré struktury, které si ponechávají určitý vliv, ale i tohle je součást demokracie,“ uvedla.

O poznání méně nadšená je z blížících amerických voleb. Je pro ni těžko pochopitelné, že Amerika nedokáže vygenerovat silnějšího kandidáta. I přes výhrady bude volit Bidena. „Biden je sice starší, ale v tento okamžik není jiný kandidát. Jeho ideály a jeho představa, co Amerika má být, jdou správným směrem,“ dodala Bartosiewiczová.

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč