Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Petříček se na ministerstvu rozloučil v klobouku a s Tučného písní na rtech. Sbaleno měl za 20 minut

Česko

  16:25
PRAHA - Sociální demokrat Tomáš Petříček se po odvolání z funkce definitivně rozloučil s postem ministra zahraničí, který zastával od října 2018. Černínskému paláci dal sbohem velmi netradičním způsobem. Citací části písně Michala Tučného s kloboukem na hlavě.

Tomáš Petříček se loučí foto: archiv Tomáše Petříčka

Devětatřicetiletý politik se pohyboval vy vysoké politice několik let a v čele ministerstva zahraničí strávil dva a půl roku. Odvolání člena ČSSD navrhl předseda strany Jan Hamáček, prezident Miloš Zeman Petříčka v pondělí 12. dubna odvolal.

Už bývalý ministr zahraničí se rozloučil se svým rezortem hodně specifickým způsobem. „Všichni jsou už v Mexiku, buenos dias...,“ ocitoval část písně Michala Tučného. „Loučení s ministerstvem není lehké. Ne s funkcí (věci jsem sbalil za 20 min), ale potkal jsem tu řadu skvělých lidí. Díky všem za podporu a těším se na další setkání. Teď se budu věnovat dětem a pak se zas do něčeho vrhnu,“ dodal na svém twitteru. Jeho komentář navíc dokreslila fotografie v klobouku.

Vicepremiér Hamáček sice měl podle svých slov pádný důvod, aby Petříčka nechal odvolat, spoustě politiků i obyčejných lidí se ale jeho politický tah vůbec nelíbí.

Poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka situaci okomentoval velmi svérázně. „Ze hry stažen Blatný a Petříček, na hřiště je připraven Sputnik, kterému v poli bude nahrávat Arenberger, u lajny se rozcvičuje Rosatom, který co nevidět má být vpuštěn do hry. Vlajka České republiky : Rusko 0:2. Věřím, že o přestávce proběhne bouře v kabině, proběhnou volby a zápas jasně otočíme!“ napsal na svém twitterovém účtu.

Petříček končí na ministerstvu, ČSSD chce být čitelná pro voliče. Zeman s odvoláním neotálel

Senátor Pavel Fischer promluvil i o důsledcích, které podle něj může Petříčkovo odvolání mít. „Tomáš Petříček prosazoval prozápadní směřování země a uměl rozlišovat spojence od zemí, které na nás útočí. Minulý týden byl po nátlaku Zemana vyměněn ministr zdravotnictví kvůli Sputniku. Odvolání Petříčka může znamenat další vstřícný krok zájmům Ruska, v tomto případě Rosatomu,“ prohlásil politik a diplomat, jenž působil jako poradce Václava Havla.

Pražský primátor Zdeněk Hřib Petříčkovi poděkoval za odvedenou práci. „Ministr zahraničí Tomáš Petříček byl dobrým ministrem. V zahraničních otázkách i v reakcích na bezpečnostní hrozby byl Praze vždy oporou, kterou by člověk od příslušného ministra očekával. Děkuji mu za jeho práci,“ uvedl na svém twitteru.

Ministerstvo zahraničí je ‚vykucháno‘, uvedl Zaorálek. Jde o danajský dar, říká o nabídce na přechod z kultury

Petříčka se zastávala i řada dalších lidí. „Hamáček vyhodil Petříčka, protože ČSSD musí vypadat a mluvit jednotně. Pravda, Petříček tam kazil tu celkovou image kompletní failure,“ napsal na twitteru uživatel s přezdívkou h8-injektion. Podobně se vyjádřil také Marek Ženíšek. „Byl jste dobrej ministr zahraničních věcí. Nebál jste se toho na Hradě a nepodlehl jste. Respekt.

Zcela opačně se naopak vyjádřil Pavel Pěčonka. „Lidi, co tu brečí z odchodu Petříčka, který neměl problém celou dobu sedět ve vládě s Babišem a s podporou KSČ, jsou fakt padlý na hlavu,“ uvedl.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat