Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHALICKÁ: Nad kulturou zataženo. Zaorálek uměl jako jeden z mála ministrů naslouchat

Názory

  5:00
Vyhlídka na nové pokoronavirové časy je momentálně to, k čemu se divadelníci a celá kultura upínají. Divadla nehrají od října, takže skoro celá sezona je v tahu. A klobouk dolů před tím, jak se divadla stále snaží dát o sobě vědět, hledají takové formy, které lze použít – a jsou v tom vážně vynalézavá, třeba naposledy Divadlo X10 se svým projektem Tribuna.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) během proslovu. foto:  Dan Materna, MAFRA

Ze všeho je znát obrovská touha nezastavit se a tvořit navzdory všemu, jakkoli je to možná sisyfovský úděl. Stále se diskutuje o tom, jak bude kultura vypadat v pocovidové době, zda se plně obnoví původní stav. Je to trochu věštění z koule, objevují se i hlasy, že nastane situace ideální pro transformaci kulturního provozu, konkrétně v divadle je zjevná naddimenzovanost nabídky a možná i nepružnost a zabetonovanost systému.

Hamáčkovo vítězství přinese Petříčkův konec. Na zahraničí přijde Zaorálek, na kultuře ho nahradí Birke

Zatím je předčasné cokoliv odhadovat, a i když už naskakují první finanční škrty, v tomto směru dosud situace není dramatická. V každém případě je právě v této chvíli, kdy se na pořad dne po několika měsících dostává rozvolňování protiepidemických nařízení, je nutné mít funkční ministerstvo kultury.

Na tom se i před pár dny shodli představitelé Českého střediska ITI (Mezinárodní divadelní ústav) a ministr kultury Lubomír Zaorálek, ze schůzky vzešlo i komuniké, které se týká zejména plánů otevírání kultury a národní obnovy. Krátce po této schůzce se objevily zprávy, že ministr Zaorálek má resort opustit a přejít na ministerstvo zahraničí.

Jeho nástupcem by měl být místopředseda ČSSD Jan Birke, o němž není známo, že by měl odborné předpoklady pro tuto funkci. To samozřejmě v historii ministerstva není nic nového, ale v této situaci to může být zkázonosné. To si uvědomuje i Asociace nezávislých divadel, která sdružuje na šest desítek nezávislých scén a adresovala premiérovi a předsedovi ČSSD otevřený dopis, v němž hodnotí případnou změnu ministra kultury jako hazard.

Houslista Šporcl napsal otevřený dopis o žalostném stavu kultury. Babiš zareagoval, Zaorálek si přisadil

Tuto změnu by divadelníci vnímali jako závažné zklamání důvěry kulturní veřejnosti. Pochopitelně, protože ministr Zaorálek patří k menšině šéfů resortu, kteří byli ochotni naslouchat a vést dialog, v současné krizi je plně zorientovaný, snažil se také iniciovat a rozvíjet podpůrné programy.

Ty pochopitelně pojedou dál, ale každý nový šéf se musí nejdřív zorientovat, což bývá i v normální situaci těžké, natož nyní. Za těch pár měsíců do voleb může takový nepolíbený ministr nadělat dost velkou paseku. Nešlo by tedy pro změnu nadřadit potřebu resortu nad politické partikování?

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat