Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hamáčkovo vítězství přinese Petříčkův konec. Na zahraničí přijde Zaorálek, na kultuře ho nahradí Birke

Česko

  18:56aktualizováno  19:04
Praha - Voliči si na elektronický výběr politiků ještě počkají, ale ČSSD už si v pátek odbyla premiéru. Delegáti e-sjezdu zvolili staronovým předsedou Jana Hamáčka, a to hned v prvním kole. Hranici nadpoloviční většiny zdolal o pět hlasů. Ovšem na to, že se straníci hrozili, že se jim vůbec nepodaří zvolit lídra, je to velký úspěch.

Podle informací serveru Lidovky.cz si má Hamáčkovu radost hořce odskákat jeho vyzyvatel a ministr zahraničí Tomáš Petříček, který skončil druhý. Dva na sobě nezávislé zdroje serveru Lidovky.cz potvrdily, že Petříček se přidá k sérii ministrů opouštějících vládu.

Hamáček získal před sjezdem největší podporu v regionech, když ho na předsedu...
K Petříčkovi, který uspěl ve dvou krajích, se ve čtvrtek přihlásil další z...

„Nejspíš hned příští týden,“ řekl serveru Lidovky.cz jeden z nich. Na místo odvolaného Petříčka přijde Lubomír Zaorálek, který už Černínský palác vedl mezi roky 2014-2017, a jeho místo na ministerstvu kultury zaujme náchodský starosta Jan Birke.

Hamáček obhájil funkci předsedy ČSSD. Slíbil, že se strana udrží ve sněmovně

„Pokud by se něco takového chystalo, dozví se to daný ministr, nebudu mu to vzkazovat přes média,“ uvedl Hamáček na dotazy o výměnách v oranžových resortech. Zaorálek na dotaz serveru Lidovky.cz ohledně rošády nereagoval a Birke se slovy „Bez komentáře.“ položil telefon.

Na odvolání Petříčka již delší dobu apeloval prezident Miloš Zeman, pražský sociální demokrat mu leží v žaludku dlouhodobě. V podloží nevraživosti je fakt, že Petříček je blízký spolupracovník Miroslava Pocheho, úplně původního kandidáta na ministra zahraničí, kterého ČSSD navrhovala, což Zeman odmítl přijmout. Od té doby běží mocenská válka, ale mezi Petříčkem a Zemanem je taktéž propast ideová, hlavně ve vztahu k Rusku.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

O této variantě ministerské proměny se spekulovalo už před sjezdem, o vítězství ve volbě se šuškalo jako o jediné šanci na Petříčkovu záchranu. To se mu nepovedlo, delegáty svojí nabídkou nepřesvědčil. Hamáček razil, že nedává smysl opouštět vládu, když do voleb zbývá půl roku. Petříček zvolil jako téma slib, že ČSSD nebude béčkem hnutí ANO a znovu (potřetí) s ním do vlády nepůjde. Zaorálek ale varoval, že to voličům nedává smysl, když je strana ve vládě, ale lídr se proti jejímu angažmá v ní vymezuje.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat