Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Petříček se na ministerstvu rozloučil v klobouku a s Tučného písní na rtech. Sbaleno měl za 20 minut

Tomáš Petříček se loučí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Petříček se loučí | foto: archiv Tomáše Petříčka

PRAHA  Sociální demokrat Tomáš Petříček se po odvolání z funkce definitivně rozloučil s postem ministra zahraničí, který zastával od října 2018. Černínskému paláci dal sbohem velmi netradičním způsobem. Citací části písně Michala Tučného s kloboukem na hlavě.

Devětatřicetiletý politik se pohyboval vy vysoké politice několik let a v čele ministerstva zahraničí strávil dva a půl roku. Odvolání člena ČSSD navrhl předseda strany Jan Hamáček, prezident Miloš Zeman Petříčka v pondělí 12. dubna odvolal.

Už bývalý ministr zahraničí se rozloučil se svým rezortem hodně specifickým způsobem. „Všichni jsou už v Mexiku, buenos dias...,“ ocitoval část písně Michala Tučného. „Loučení s ministerstvem není lehké. Ne s funkcí (věci jsem sbalil za 20 min), ale potkal jsem tu řadu skvělých lidí. Díky všem za podporu a těším se na další setkání. Teď se budu věnovat dětem a pak se zas do něčeho vrhnu,“ dodal na svém twitteru. Jeho komentář navíc dokreslila fotografie v klobouku.

Vicepremiér Hamáček sice měl podle svých slov pádný důvod, aby Petříčka nechal odvolat, spoustě politiků i obyčejných lidí se ale jeho politický tah vůbec nelíbí.

Poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka situaci okomentoval velmi svérázně. „Ze hry stažen Blatný a Petříček, na hřiště je připraven Sputnik, kterému v poli bude nahrávat Arenberger, u lajny se rozcvičuje Rosatom, který co nevidět má být vpuštěn do hry. Vlajka České republiky : Rusko 0:2. Věřím, že o přestávce proběhne bouře v kabině, proběhnou volby a zápas jasně otočíme!“ napsal na svém twitterovém účtu.

Senátor Pavel Fischer promluvil i o důsledcích, které podle něj může Petříčkovo odvolání mít. „Tomáš Petříček prosazoval prozápadní směřování země a uměl rozlišovat spojence od zemí, které na nás útočí. Minulý týden byl po nátlaku Zemana vyměněn ministr zdravotnictví kvůli Sputniku. Odvolání Petříčka může znamenat další vstřícný krok zájmům Ruska, v tomto případě Rosatomu,“ prohlásil politik a diplomat, jenž působil jako poradce Václava Havla.

Pražský primátor Zdeněk Hřib Petříčkovi poděkoval za odvedenou práci. „Ministr zahraničí Tomáš Petříček byl dobrým ministrem. V zahraničních otázkách i v reakcích na bezpečnostní hrozby byl Praze vždy oporou, kterou by člověk od příslušného ministra očekával. Děkuji mu za jeho práci,“ uvedl na svém twitteru.

Petříčka se zastávala i řada dalších lidí. „Hamáček vyhodil Petříčka, protože ČSSD musí vypadat a mluvit jednotně. Pravda, Petříček tam kazil tu celkovou image kompletní failure,“ napsal na twitteru uživatel s přezdívkou h8-injektion. Podobně se vyjádřil také Marek Ženíšek. „Byl jste dobrej ministr zahraničních věcí. Nebál jste se toho na Hradě a nepodlehl jste. Respekt.

Zcela opačně se naopak vyjádřil Pavel Pěčonka. „Lidi, co tu brečí z odchodu Petříčka, který neměl problém celou dobu sedět ve vládě s Babišem a s podporou KSČ, jsou fakt padlý na hlavu,“ uvedl.

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...