„Vzkazy a dárky si rodina ponechá jako památku, stejně jako svíce a část květin, a zvažuje několik možností, jak je ještě využít, aby nesly vzpomínku na odchod Karla Gotta,“ napsala v pondělí na oficiálních stránkách zpěváka jeho mluvčí Aneta Stolzová.
V pondělí bylo již uklizeno i pietní místo v Kinského zahradě, které magistrát zřídil po dohodě s rodinou a bylo otevřeno do nedělní půlnoci.
Podle pondělních informací mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana se předměty z Bertramky i z Kinského zahrady měly třídit na květiny, svíčky a další předměty včetně fotografií a plyšáků a předávat rodině k dalšímu využití. Část květin si měla zachovat pietní charakter a měla by být dál použita. Kondolenční knihy rodina podle mluvčího už převzala.
Reportáž z ‚Gottovy‘ Bertramky: někteří lidé pláčou, jiní se upřeně dívají na moře svíček |
Lidé začali chodit spontánně ke Gottově vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Přicházeli i v dalších dnech a místo zaplnili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty, které pokryly ulici i před sousední vilou.
Pietní místo v Kinského zahradě hlavní město zřídilo společně s městskou částí Praha 5 kvůli velkému zájmu o uctění umělcovy památky. Lidé tam přicházeli od pátku. Na místo byly zároveň převezeny květiny, které Gottovi příznivci přinesli v pátek na veřejné rozloučení na Žofíně.
Gott podlehl těžké nemoci 1. října před půlnocí. Léčil se s akutní leukemií. Veřejnost se s ním mohla naposledy rozloučit v pátek 11. října na Žofíně, kam dorazilo zhruba 49 000 lidí. V sobotu se konala zádušní mše ve svatovítské katedrále, kam se přišli s legendou populární hudby rozloučit příbuzní, přátelé, spolupracovníci, politici, zpěváci, herci, sportovci a další pozvaní hosté. Sobota byla zároveň dnem státního smutku.