Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plaga chce poskytnout respirátory učitelům z šesti nejvíce postižených regionů. Prymula podporuje roušky ve třídách

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga | foto: ČTK

Praha Vláda by měla podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) poskytnout respirátory každému učiteli v Praze a dalších pěti regionech nejvíce postižených epidemií koronavirem. Plaga to v neděli řekl v pořadu Otázky Václava Moravce. Každý z učitelů by měl podle ministra dostat minimálně deset respirátorů ze Správy státních hmotných rezerv.

„Je namístě minimálně těm oranžovým regionům poskytnout z mého pohledu aspoň deset respirátorů na jednoho pedagogického i nepedagogického pracovníka a vlastně zvýšit tu úroveň ochrany na těch školách,“ uvedl Plaga.

Ministr proto v pondělí vládě navrhne, aby uvolnila „44 000 krát deset respirátorů pro Prahu“, tedy pro pražské učitele. Kabinet by podle něj měl stejný přístup zvolit i vůči čtyřem středočeským okresům a Uherskohradišťsku, které byly v pátek přiřazeny k Praze mezi oranžové regiony se zvýšeným výskytem nákazy koronavirem.

O respirátory pro 44 000 učitelů v úterý požádal ministerstvo pražský magistrát. Pokud by byli započteni i nepedagogičtí pracovníci v hlavním městě, byly by respirátory potřeba pro asi 50 000 lidí.

Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý v debatě s ministrem poukázal na obtíže pedagogů i žáků, které by byly spojeny s celodenní výukou v respirátorech či rouškách. „Zatím se bráním tomu mít ve třídách roušky a respirátory,“ uvedl. Pokud by ale byly nařízeny, opatření by splnil.

Prymula by byl pro roušky i ve třídách

Podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly by se v případě základních škol mělo dělat vše pro to, aby se udržela prezenční výuka. Zvažuje se podle něj i to, že by roušky byly povinné rovněž pro děti ve třídách. V současnosti je musí nosit ve společných prostorech mimo třídy, tedy třeba na chodbách a toaletách. „To, co se diskutuje, a já bych pro to byl, abychom i ve třídách teď roušky měli alespoň po dobu jednoho až dvou měsíců,“ řekl v neděli v České televizi. Podle něj by to mohlo pomoct zbrzdit současný nárůst šíření viru.

Plaga výuku v ochranných pomůckách hájil s tím, že to zabrání uzavírání tříd v případě výskytu nemoci covid-19. „Pokud jsou žáci v rouškách nebo respirátorech, tak tam nemusí dojít ke karanténnímu opatření na úrovni celé třídy,“ uvedl. Postup se podle ministra vyjasnil s hygienou koncem minulého týdne.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!