130 let
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula vystoupil 7. května 2020 v Praze...

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula vystoupil 7. května 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády k dalším opatřením na pomoc při řešení dopadů epidemie koronaviru. | foto: ČTK

Přišla druhá vlna epidemie, řekl Prymula. Ústřední krizový štáb podle něj není potřeba

Česko
  •   12:29aktualizováno  14:53
Praha - V České republice je druhá vlna koronavirové epidemie. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Opět rekordní čísla. V pátek se potvrdil covid u 1447 lidí, výrazně roste i počet lidí ve vážném stavu

Za 14 dnů až tři týdny může podle něj být v nemocnicích stejný počet hospitalizovaných jako na jaře. Pokud by se nákaza šířila tak explozivně jako dosud, nemocnice se mohou dostat na limity kapacity vyhrazených lůžek pro pacienty s covidem-19. Pokud by se nedělala žádná opatření, na limitní kapacitě by české nemocnice mohly být na konci října, uvedl.

Vyhlášení druhé vlny je podle Prymuly formální záležitost, ale současný stav se za ni už dá považovat. Nyní sledujeme vyšší nárůst potvrzených případů, než byl v první vlně, a mezi aktuálními růsty a těmi na jaře byla prodleva, řekl Prymula.

Do pátku lze prodávat speciální dezinfekci na ruce Anti-Covid, další výroba bude pokračovat pod jinými značkami

Dodal, že v současné době je nutné křivku nákazy „oploštit“. Pokud by se to zhruba za tři týdny nepovedlo, mohla by se v nemocnicích znovu otevřít i covidová oddělení, řekl dále Prymula. 

Opatření, která by křivku dramaticky změnila, aby okamžitě počet nákaz pokles, podle Prymuly nejsou. Je ale jasné, že dominuje vzdušný přenos na krátkou vzdálenost. Jako příklad Prymula označil zpívání lidí vedle sebe. Lidé by se proto alespoň měsíc měli vyhnout oslavám, aby se rostoucí křivku nakažených podařilo snížit.

V oranžovém stupni covidového semaforu je s Prahou nově pět okresů. Zelených oblastí je už 40

Nárůstu nakažených se obává také evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. V pořadu Partie televize CNN Prima News v neděli uvedl, že za týden bude v Česku každý den pozitivně testováno až 4000 lidí, za dva týdny bude dokonce deset tisíc nakažených denně. „S tím žádná epidemilogická opatření už nehnou, tak to prostě bude,“ řekl v debatě Flegr. Smrtnost očekává okolo jednoho procenta. Mezi lidmi jsou podle něj nyní už jiné kmeny viru než před měsícem.

Epidemiolog Jiří Beran ale s Flegrem nesouhlasí. Smrtnost přirovnává k běžnému respiračnímu onemocnění. „Já se nebojím. Smrtnost klesá. V tuto chvíli je kolem 0,2 desetiny procenta,“ řekl Beran v Partii.

Počty nových případů covidu-19 v ČR rostou téměř nejrychleji z Evropské unie. V sobotu přibylo v ČR rekordních 1541 nakažených, což je téměř o 100 více než v pátek. Ve volných dnech přitom laboratoře zpravidla testují méně. 

Sobotní počet testů ministerstvo zdravotnictví zveřejní v neděli navečer. V zemi je nyní více než 13 700 nakažených, většinou s mírným průběhem nemoci. S covidem-19 bylo v sobotu hospitalizováno 297 lidí, z toho 69 v těžkém stavu.

Podle Prymuly není Ústřední krizový štáb potřeba

Situaci s nákazou v České republice by v současnosti měl řešit zdravotnický segment, pokud bude fungovat, není potřeba Ústřední krizový štáb, míní vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce také řekl, že vzhledem k rostoucímu počtu potvrzených případů nákazy je třeba procesy s tím související výrazně zintenzivnit a posílit systém. Hygienici situaci bez dalších lidí nemohou zvládnout, posílit je nutné odběrová místa, řekl.

Sociální demokracie ale chce při pondělním jednání vlády usilovat o obnovení činnosti Ústředního krizového štábu. Řekl to dnes ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pořadu Partie televize Prima. Štáb fungoval v tuzemsku na jaře, vedl ho vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ve středu řekl, že nastal čas pro jeho opětovnou aktivaci. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to ale není důvodné, protože existuje vládní rada pro zdravotní rizika. Jejími členy jsou Hamáček, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch i obrany Lubomír Metnar (oba za ANO). Další orgán pro řešení epidemie tak podle premiéra potřeba není.

Podle Prymuly nyní není tolik potíží logistických. Dominantní jádro problémů je původů epidemiologických, hygienických a klinických. K řešení otázek by tedy mělo podle něj stačit ministerstvo zdravotnictví.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás