Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Pleskot chtěl, aby divadlo léčilo

Česko

Ve věku 87 let zemřel včera v Praze divadelní a filmový režisér Jaromír Pleskot

PRAHA Divadelní i filmový režisér, herec a překladatel Jaromír Pleskot zemřel včera po dlouhé nemoci ve věku 87 let.

Jaromír Pleskot patřil k zásadním osobnostem českého dramatického umění. Začínal jako herec, později se téměř výhradně věnoval režii a výjimečně i filmové tvorbě, byl velmi dobrým překladatelem.

Už během studií na konzervatoři hrál ve Větrníku a Nezávislém divadle, krátce byl režisérem Divadla Vlasty Buriana. Po válce byl vůdčí postavou nového Divadelního studia konzervatoře, dnešního Disku. Ještě v roce 1945 jej Jiří Frejka angažoval jako režiséra do Městského divadla na Vinohradech, v letech 1951 až 1953 působil jako umělecký šéf činohry a režisér v Olomouci.

V letech 1957 až 1988 ho najdeme v činohře Národního divadla v Praze. V sezoně 1990–1991 se stal ředitelem Divadla E. F. Buriana. Pohostinsky režíroval i v dalších divadlech: v Rokoku, v Řeznické, ve Viole, v Dejvickém divadle a na scénách v Mladé Boleslavi, Olomouci, Brně a Uherském Hradišti. Před šesti lety obdržel zvláštní cenu kolegia pro udělování cen Thálie.

„Z počátečního strachu a hrůzy z něj, protože byl přísný, náročný, vzdělaný, dokonalý profesionál, jsem po letech zjistila, že je to laskavý člověk se smyslem pro humor. Měl rád herce, vážil si jich a hlavně – uměl s nimi pracovat. Měla jsem ho moc ráda a vděčně na něj budu vzpomínat,“ komentovala úmrtí režiséra herečka Taťjana Medvecká. Před sedmi lety se s ním potkala v Dejvickém divadle, kde Pleskot nastudoval v české premiéře dramatizaci povídky Pavla Nilina Poprvé vdaná.

Potíže s poúnorovým režimem „Divadlo by mělo léčit,“ řekl režisér Pleskot při vernisáži fotografií ze svých inscenací, kterou mu před dvěma lety česká první scéna připravila k pětaosmdesátinám.

Za nejkrásnější období ve své kariéře považoval prvních pět let v Národním divadle, kdy činohru vedli Otomar Krejča s dramaturgem Karlem Krausem. Jaromír Pleskot celkem nastudoval na 120 divadelních inscenací, vybíral si především klasický repertoár. Když mu byla v padesátých letech divadelní činnost znemožněna, pracoval jako režisér Studia dětského kresleného a hraného filmu. Tehdy se uplatnil i jako filmař a natočil například stále v televizi reprízovanou pohádku Obušku, z pytle ven! a přepis dívčího románu Robinsonka Marie Majerové. V roce 1989 zařadil režisér Štěpán Skalský úryvky z jeho divadelních inscenací do filmu o Karlu Čapkovi Člověk proti zkáze.

Jaromír Pleskot působil rovněž jako překladatel – přeložil například Shakespearovy hry Zimní pohádka, Antonius a Kleopatra, Macbeth, Jak se vám líbí nebo Holbergova Jeppeho z vršku a Osbornovu hru Ohlédni se v hněvu.

Ještě po dovršení osmdesáti let Jaromír Pleskot pohostinsky režíroval – zejména v Mladé Boleslavi, kde připravil například Obchodníka s deštěm či Lucernu.

***

Jaromír Pleskot (11. 2. 1922 – 6. 8. 2009)

„Ke komediantům jsem šel z přesvědčení, že má divadlo nějakou společenskou funkci a že taky může aspoň trošku přispět k polidštění člověka,“ uvedl režisér v jednom z rozhovorů. Podobně jako jeho diváci nejraději vzpomínal na Smrt obchodního cestujícího s Karlem Högrem a Blankou Waleskou, Hamleta s Radovanem Lukavským či inscenaci Zdravého nemocného k 85. narozeninám F. Smolíka.

čtk

Autor: