14. května 2010 12:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plzeň navrhuje odebrat magistra 10 lidem. Řápkové i Jančíkovi

Milan Jančík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Jančík | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PLZEŇ Právnická fakulta v Plzni připravila prvních deset návrhů na odebrání titulu magistr. Většinou se to dotkne lidí, kteří studium absolvovali v nestandardně krátké době. Návrhy děkan podepíše odpoledne a ještě dnes odešle rektorovi Západočeské univerzity. Ostatní návrhy dokončí a pošle fakulta v pondělí.

Prohlásil to děkan plzeňských práv Jiří Pospíšil. Mezi adepty na odebrání titulu je podle dnešní MF Dnes i chomutovská primátorka Ivana Řápková a také starosta Prahy 5 Milan Jančík. Obě jména potvrdil dopoledne důvěryhodný zdroj také ČTK. "Návrhy odpoledne, případně v podvečer podepíši. Potřebuji ještě, aby si je přečetl proděkan (Petr Bezouška), který je u státnic," uvedl Pospíšil.

Co tvrdí

Ivana Řápková

Primátorka od počátku tvrdí, že studovala standardně. Dnes sdělila, že kauza plzeňských práv je předvolební tah a že o tom, že se "tento útok chystá", měla "informace z politických kruhů". "Je zajímavé, že fakulta vyšetřování zahájila v září, já jsem na podzim fakultě veškerá potřebná fakta předložila, a takzvané 'vyšetřování' je ukončeno až 14 dní před volbami," uvedla.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík

"Podobný humbuk 14 dní před volbami je pouhá agitace," napsal v prohlášení i Jančík, kterému fakulta podle MfD vytýká nestandardní průběh státnice i celého studia. Starosta tvrdí, že jeho studium bylo korektní.

Postup děkana Pospíšila, který ve volbách kandiduje za ODS v Plzeňském kraji, Jančík označil za politicky nekorektní a morálně pochybený. Dodal, že napsal rektorovi Západočeské univerzity dopis s nabídkou, že je připraven předložit po výzvě školy všechny jemu dostupné doklady o studiu. Na dopis prý ale nedostal odpověď.

Ostatní návrhy fakulta odešle v pondělí. Snaží se tak dodržet termín 15. května, do něhož se zavázala prověřit problémové studenty magisterského studia a odeslat návrhy. Adepty na odebrání titulu vytipovala komise rektora, jež našla pochyby u celkem 44 magistrů.

Podle Pospíšila se celá jedna část případů týká takzvaných rychlostudentů, tedy lidí, kteří v Plzni studovali kratší než standardní dobu. Mezi nimi jsou i případy pouze několikaměsíčního studia.

Když nepředloží doklady o studiu, přijdou o titul
"U těchto lidí nemá univerzita ve svém archivu doloženo předchozí studium. Bude tedy na nich, aby v rámci správního řízení, které zahájí pan rektor, doložili doklady o tom, že studovali adekvátní studium na jiné právnické fakultě," dodal děkan. Pochybení spojené s rychlostudiem se často kumuluje i s dalšími nedostatky, jako například nestandardním složením státnicové komise, chybějícími dokumenty o zkouškách a podobně.

Jak uvedla MF Dnes, hrozí ztráta titulu Řápkové i Jančíkovi. Tato jména potvrdil důvěryhodný zdroj i ČTK. "Nevím, zda jsou přímo v balíku prvních deseti, kteří budou posláni dnes, ale určitě jsou mezi magistry, jejichž studium je zpochybněno," řekl. V případě Řápkové chybí na fakultě písemné dokumenty o jejím studiu, neexistují protokoly s podpisy učitelů o zkoušce. Primátorka od počátku tvrdí, že studovala standardně. Podle MF Dnes Jančíkovi fakulta vytýká nestandardní průběh státnice i celého studia.

I Jančík tvrdí, že jeho studium bylo korektní. Dle listu jsou na seznamu i ministerští náměstci Dana Trezziová, Robert Szurman a Ivo Vrzal. Fakulta dosud navrhla odebrat titul devíti držitelům Ph.D. a sedmi bakalářům. Zahájení správního řízení je v kompetenci rektora.

ČTK