4. července 2018 15:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plzeňští radní rozhodli, že poplatek 1066 korun za parkování prezidentské kolony neodpustí

Projev českého prezidenta, Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev českého prezidenta, Miloše Zemana. | foto: MAFRA - PETR TOPIČMAFRA

PLZEŇ Město Plzeň požaduje poplatek 1066 korun za parkování prezidentské kolony loni v říjnu poblíž centra. Kraj, který měl sumu za 13 blokovaných míst zaplatit, požádal město o odpuštění částky. Plzeňští radní však koncem června prominutí poplatku odmítli. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil rozhodnutí městských radních za ubohou politickou exhibici a částku poslal na účet Diecézní Charitě Plzeň.

Nejde o oněch 1000 korun, ale o vyjádření postoje všech radních, řekl náměstek plzeňského primátora Pavel Šindelář (ODS). „Jsme přesvědčeni o tom, že nám prezident (Miloš) Zeman nepomáhá, ale že pověsti České republiky škodí,“ uvedl. Při říjnové návštěvě prezidenta v Plzeňském kraji bylo v Plzni vyblokováno 13 míst po obou stranách Škroupovy ulice od křižovatky s Jagellonskou po křižovatku s Purkyňovou ulicí. Místa se nacházela v zóně, kde denní sazba parkovného činila 82 korun, celkem má tedy kraj městu uhradit uhradit 1066 Kč.

Krátký článek na toto téma, který se objevil v sobotním Plzeňském deníku, v úterý sdílel a ostře komentoval prezidentův mluvčí Ovčáček na twitteru. Uvedl, že parkovné „plzeňským politickým ubožákům“ zaplatí. Posléze Ovčáček oznámil, že peníze poslal na účet Diecézní charity Plzeň. Charitativní organizace ve středu na svém webu oznámila, že peníze přepošle Plzeňskému kraji. „Diecézní charita Plzeň dále konstatuje, že jako nepolitická organizace, která slouží potřebným, odmítá být součástí politických hrátek z jakékoliv strany,“ uvedla charita.

Proti Ovčáčkovu označení městských radních za politické ubožáky se na twitteru ohradil první náměstek plzeňského primátora Martin Baxa (ODS). Státní úředník by podle něj v žádném případě neměl urážet demokraticky zvolené představitele žádného města. „Věřím (tedy asi naivně), že ho (Ovčáčka) prezident vyzve k omluvě!“ dodal Baxa.

Podle mluvčí města Evy Barborkové chodí nyní na adresu radnice e-maily od obyvatel, z nich většina hodnotí krok města kladně. Ozval se také občan, který chtěl částku uhradit, ale město ho odkázalo na kraj.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz