16. července 2010 12:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Plzeňská práva nemají dost důkazů pro odebírání titulů, říká právník

Dočasný děkan fakulty Jiří Pospíšil s rektorem univerzity Josefem Průšou (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dočasný děkan fakulty Jiří Pospíšil s rektorem univerzity Josefem Průšou (vpravo). | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PLZEŇ Odebírání titulů vybraným studentům plzeňských práv možná nebude tak snadné. Poslední z právních posudků, které si nechala Západočeská univerzita v Plzni vypracovat, totiž říká, že škola nemá dostatek podkladů k tomu, aby mohla tituly studentům odebrat.

Upozornil na to server Aktuálně.cz. Pro rektora univerzity Josefa Průšu vypracovala právní posudek advokátní kancelář Jansta&Kostka. Přitom již před tím si tři analýzy nechala zpracovat přímo Právnická fakulta.

Odebírání titulů je rizikové
Výsledky prvních posudků říkaly, že odebírání titulů je možné. Analýza advokátní kanceláře Jansta&Kostka však tvrdí něco jiného. Podle Miroslava Jansty, který je pod zprávou podepsaný, ke zpochybnění studia nestačí jen ty podklady, které škola má.

Právník varuje, že případné odejmutí titulů je mimořádně rizikové a zbytečné. Podle Jansty hrozí, že se na školu sesype řada žalob na ochranu osobnosti a náhradu škody.

Čtěte také

Děkan fakulty a nynější ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil netušil, že si rektor posudek nechal vypracovat. "Jsem v šoku, je to pro mě úplná novinka," divil se Pospíšil. "Navzdory jejím závěrům ale trvám na svém názoru, že musíme k odebrání titulů přistoupit, ať rozhodne soud. Jinak škola nebude nikdy očištěna."

Předchozí rozsudky se mi zdály neprůkazné, říká rektor
Advokát Jansta je napojený na stranu ČSSD. Členem strany je i

Lidé, o kterých se spekuluje, že by mohli přijít o titul

Jan Harangozzo (podnikatel, jenž figuroval v kauze konkurzních podvodů soudce Jiřího Berky),
Monika Kocourková (bývalá policejní vyšetřovatelka), Jan Brázda (exnáměstkovi policejního prezidenta), Petr Martínek (šéf odboru hospodářské kriminální policie v Ústí nad Labem), Milan Jančík (starosta Prahy 5 za ODS), Andrea Češková (europoslankyně za ODS), Pavel Němec (bývalý ministr spravedlnosti), Ivana Řápková (chomutovská starostka za ODS), Ladislav Hradil (konzul na Ukrajině), Petr Bernátek (elitní policista).

rektor Průša. Vedle toho Jansta spolupracuje také s radnicí Prahy 5. Starosta této městské části Milan Jančík (ODS) přitom patří mezi jednoho z "podezřelých" studentů.

"U Jansty jsem si ji zadal proto, protože se mi tři posudky, které již máme, zdály jednostranné a neprůkazné," vysvětloval rektor, proč zvolil právě tuto kancelář. "Navíc Jansta nikdy nebyl nijak s fakultou spojen, tak jsem to bral jako nezávislý posudek. Teď musíme udělat průnik všemi čtyřmi analýzami," říká.

Podle právníka Františka Korbela, který škole s kauzou pomáhá, ani poslední posudek fakultu neodradí od odebírání titulů. Nicméně bude postupovat obezřetněji.

Lidovky.cz