22. října 2018 15:42, aktualizováno  18:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na oslavy 100 let Československa přijede i Merkelová. V Praze budou také Macron, Mattis či Kiska

Německá kancléřka Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová. | foto: Reuters

Praha V pátek přijede do Česka německá kancléřka Angela Merkelová, návštěvu podnikne při příležitosti oslav 100 let vzniku samostatného československého státu. Merkelová má v plánu oběd s premiérem Andrejem Babišem. Zprávu přinesl bez dalších detailů server Die Welt s odkazem na slova mluvčího německé vlády Steffena Seiberta. Informaci následně potvrdila mluvčí české vlády Petra Doležalová.

Schůzka s Merkelovou je naplánovaná na páteční odpoledne do Kramářovy vily. Po ní bude následovat tisková konference, uvedla Doležalová.

Do Prahy se chystá o víkendu i francouzský prezident Emmanuel Macron, který se v pátek podle mluvčího Jiřího Ovčáčka sejde na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. I on má mít schůzku s premiérem Babišem. S Macronem předstoupí český premiér před novináře v sobotu dopoledne v Lichtenštejnském paláci.

Oba západoevropští státníci zamíří do Prahy v době vrcholících oslav 100. výročí vzniku Československa. V sobotu 27. října se v Praze bude slavnostně otevírat rekonstruovaná historická budova Národního muzea.

Česká armáda už dříve uvedla, že v neděli 28. října se slavnostní přehlídky zúčastní americký ministr obrany James Mattis a piety na Vítkově slovenský prezident Kiska. Kiska spolu se Zemanem si v neděli ráno připomenou stoleté výročí na pražském Vítkově. Mattis se v neděli zúčastní v Praze slavnostní vojenské přehlídky v Evropské ulici.

Merkelová byla v Česku již několikrát. Naposledy v srpnu 2016 na jednodenní pracovní cestě, kdy s prezidentem Milošem Zemanem diskutovala o migraci a přerozdělovacích kvótách a našla si i čas na návštěvu Strahovského kláštera, kde spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou zavítala do tamní knihovny.

Předtím v dubnu 2012 jednala Merkelová v Praze s tehdejším prezidentem Václavem Klausem o Evropě a energetice. A dvakrát byla v Praze oficiálně v lednu 2007 a v říjnu 2008. Českou metropoli zná Merkelová ještě ze svých studentských let, kdy tu opakovaně působila na stážích.

S Babišem se Merkelová setkala počátkem září v Berlíně. Po schůzce tehdy uvedla, že vzájemné vztahy považuje za výborné, jejich sporným bodem ale zůstává přerozdělování běženců. Babiš na společné tiskové konferenci prohlásil, že Evropa si nyní musí určit, „kde bude bránit evropský kontinent“.

Lidovky.cz, ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.