Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Posprejovaný pomníček Rudé armády čistil Ovčáček. Vandalové ho přestříkali znovu, rudou

Památník Rudé armády na Hradčanech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Památník Rudé armády na Hradčanech. | foto: Twitter Jiří Ovčáček

PRAHA Pomníček Rudé armády na Hradčanech se potřetí v krátké době stal terčem útoku vandalů. Neznámý pachatel ho v noci z pondělí na úterý nasprejoval na rudo. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček oznámil, že věc řeší policie. Stejný pomníček v minulosti někdo nasprejoval narůžovo a později urazil horní díl s vyobrazením rudé hvězdy.

Oblíbeným cílem vandalů se zřejmě stává pomníček Rudé armády, který stojí u Mariánské hradby severně od Pražského hradu. Ten někdo v noci z pondělí na úterý, padesát let od začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, nasprejoval na rudo.

Na Twitteru na to upozornil mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček. „Výročí okupace, která 21. 8. 1968 brutálně udusila veškeré naděje na svobodnější život, si připomínejme s úctou k obětem, pokorou a slušně. Ne rudými trenkami nebo dokonce poškozováním pomníků těch, kteří zemřeli, abychom my mohli žít. Jako se stalo dnes v noci u Pražského hradu,“ napsal Ovčáček ve svém tweetu.

„Policie zjistila poškození pomníku ve 2:50, věc prošetřuje,“ sdělil serveru Lidovky.cz Ovčáček. Zda se hodlá opětovně angažovat při jeho čištění již nesdělil.

‚Fašistické svi*ě,‘ psal Ovčáček po posledním poškození

Útok na pomník vojákům Rudé armády, kteří padli během druhé světové války, se nestal cílem vandalů zdaleka poprvé. Jiří Ovčáček ho vlastnoručně čistil již pátého června poté, co ho někdo nasprejoval narůžovo. „Nějaký dobytek zneuctil pomníček osvoboditelů naší vlasti před Pražským hradem. Emanuel Moravec se radostně směje v pekle,“ uvedl tehdy Ovčáček. Vyčištění pomníčku prý považoval za svou občanskou povinnost.

Jiří Ovčáček čistí Rudou hvězdu na pomníčku Rudé armády.

Jiří Ovčáček čistí Rudou hvězdu na pomníčku Rudé armády.

To však zřejmě jen vybudilo vandaly k tvrdšímu postupu. Jedenáctého června už vrchní část pomníku s rudou hvězdou zcela chyběla, někdo ji urazil.  „Fašistické svině, které jsou v české společnosti čím dál hlasitější - za mlčení většiny politiků - definitivně zničily pomníček osvoboditelů před Pražským hradem, který jsem nedávno pomáhal čistit. Nahlásili jsme okamžitě Policii ČR,“ napsal Ovčáček na sociální síti Twitter poté, co ho server Lidovky.cz požádal o reakci na poškození pomníčku.

V České republice někteří lidé kriticky vnímají počínání Rudé armády v roce 1945 při osvobozování tehdejšího Československa. Sověti na něm sice mají nepopiratelný podíl, současně však armádu provázely jednotky tajné služby NKVD, které tisíce obyvatel odvlekly do gulagů v Sovětském svazu.

Řada sovětských vojáků se pak chovala vůči Čechoslovákům násilně, na jejich excesy si tehdy oficiálně stěžoval i státní tajemník na ministerstvu zahraničí Vladimír Clementis. V této souvislosti například opakovaně dochází k posprejování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, proti čemuž se opakovaně vymezovala ruská ambasáda.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!