Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Posprejovaný pomníček Rudé armády čistil Ovčáček. Vandalové ho přestříkali znovu, rudou

Česko

  12:16
PRAHA - Pomníček Rudé armády na Hradčanech se potřetí v krátké době stal terčem útoku vandalů. Neznámý pachatel ho v noci z pondělí na úterý nasprejoval na rudo. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček oznámil, že věc řeší policie. Stejný pomníček v minulosti někdo nasprejoval narůžovo a později urazil horní díl s vyobrazením rudé hvězdy.

Památník Rudé armády na Hradčanech. foto: Twitter Jiří Ovčáček

Oblíbeným cílem vandalů se zřejmě stává pomníček Rudé armády, který stojí u Mariánské hradby severně od Pražského hradu. Ten někdo v noci z pondělí na úterý, padesát let od začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, nasprejoval na rudo.

Na Twitteru na to upozornil mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček. „Výročí okupace, která 21. 8. 1968 brutálně udusila veškeré naděje na svobodnější život, si připomínejme s úctou k obětem, pokorou a slušně. Ne rudými trenkami nebo dokonce poškozováním pomníků těch, kteří zemřeli, abychom my mohli žít. Jako se stalo dnes v noci u Pražského hradu,“ napsal Ovčáček ve svém tweetu.

„Policie zjistila poškození pomníku ve 2:50, věc prošetřuje,“ sdělil serveru Lidovky.cz Ovčáček. Zda se hodlá opětovně angažovat při jeho čištění již nesdělil.

‚Fašistické svi*ě,‘ psal Ovčáček po posledním poškození

‚Fašistické svi*ě,‘ psal Ovčáček. Policie ničitele pomníčku Rudé armády nenašla, Rusové si vymohli kontroly

Útok na pomník vojákům Rudé armády, kteří padli během druhé světové války, se nestal cílem vandalů zdaleka poprvé. Jiří Ovčáček ho vlastnoručně čistil již pátého června poté, co ho někdo nasprejoval narůžovo. „Nějaký dobytek zneuctil pomníček osvoboditelů naší vlasti před Pražským hradem. Emanuel Moravec se radostně směje v pekle,“ uvedl tehdy Ovčáček. Vyčištění pomníčku prý považoval za svou občanskou povinnost.

Jiří Ovčáček čistí Rudou hvězdu na pomníčku Rudé armády.

To však zřejmě jen vybudilo vandaly k tvrdšímu postupu. Jedenáctého června už vrchní část pomníku s rudou hvězdou zcela chyběla, někdo ji urazil.  „Fašistické svině, které jsou v české společnosti čím dál hlasitější - za mlčení většiny politiků - definitivně zničily pomníček osvoboditelů před Pražským hradem, který jsem nedávno pomáhal čistit. Nahlásili jsme okamžitě Policii ČR,“ napsal Ovčáček na sociální síti Twitter poté, co ho server Lidovky.cz požádal o reakci na poškození pomníčku.

Koněv ukáže i temnou tvář. Socha maršála dostane tabulky o jeho minulosti, na výročí okupace

V České republice někteří lidé kriticky vnímají počínání Rudé armády v roce 1945 při osvobozování tehdejšího Československa. Sověti na něm sice mají nepopiratelný podíl, současně však armádu provázely jednotky tajné služby NKVD, které tisíce obyvatel odvlekly do gulagů v Sovětském svazu.

Řada sovětských vojáků se pak chovala vůči Čechoslovákům násilně, na jejich excesy si tehdy oficiálně stěžoval i státní tajemník na ministerstvu zahraničí Vladimír Clementis. V této souvislosti například opakovaně dochází k posprejování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, proti čemuž se opakovaně vymezovala ruská ambasáda.