21. srpna 2018 12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Posprejovaný pomníček Rudé armády čistil Ovčáček. Vandalové ho přestříkali znovu, rudou

Památník Rudé armády na Hradčanech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Památník Rudé armády na Hradčanech. | foto: Twitter Jiří Ovčáček

PRAHA Pomníček Rudé armády na Hradčanech se potřetí v krátké době stal terčem útoku vandalů. Neznámý pachatel ho v noci z pondělí na úterý nasprejoval na rudo. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček oznámil, že věc řeší policie. Stejný pomníček v minulosti někdo nasprejoval narůžovo a později urazil horní díl s vyobrazením rudé hvězdy.

Oblíbeným cílem vandalů se zřejmě stává pomníček Rudé armády, který stojí u Mariánské hradby severně od Pražského hradu. Ten někdo v noci z pondělí na úterý, padesát let od začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, nasprejoval na rudo.

Na Twitteru na to upozornil mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček. „Výročí okupace, která 21. 8. 1968 brutálně udusila veškeré naděje na svobodnější život, si připomínejme s úctou k obětem, pokorou a slušně. Ne rudými trenkami nebo dokonce poškozováním pomníků těch, kteří zemřeli, abychom my mohli žít. Jako se stalo dnes v noci u Pražského hradu,“ napsal Ovčáček ve svém tweetu.

„Policie zjistila poškození pomníku ve 2:50, věc prošetřuje,“ sdělil serveru Lidovky.cz Ovčáček. Zda se hodlá opětovně angažovat při jeho čištění již nesdělil.

‚Fašistické svi*ě,‘ psal Ovčáček po posledním poškození

Útok na pomník vojákům Rudé armády, kteří padli během druhé světové války, se nestal cílem vandalů zdaleka poprvé. Jiří Ovčáček ho vlastnoručně čistil již pátého června poté, co ho někdo nasprejoval narůžovo. „Nějaký dobytek zneuctil pomníček osvoboditelů naší vlasti před Pražským hradem. Emanuel Moravec se radostně směje v pekle,“ uvedl tehdy Ovčáček. Vyčištění pomníčku prý považoval za svou občanskou povinnost.

Jiří Ovčáček čistí Rudou hvězdu na pomníčku Rudé armády.

Jiří Ovčáček čistí Rudou hvězdu na pomníčku Rudé armády.

To však zřejmě jen vybudilo vandaly k tvrdšímu postupu. Jedenáctého června už vrchní část pomníku s rudou hvězdou zcela chyběla, někdo ji urazil.  „Fašistické svině, které jsou v české společnosti čím dál hlasitější - za mlčení většiny politiků - definitivně zničily pomníček osvoboditelů před Pražským hradem, který jsem nedávno pomáhal čistit. Nahlásili jsme okamžitě Policii ČR,“ napsal Ovčáček na sociální síti Twitter poté, co ho server Lidovky.cz požádal o reakci na poškození pomníčku.

V České republice někteří lidé kriticky vnímají počínání Rudé armády v roce 1945 při osvobozování tehdejšího Československa. Sověti na něm sice mají nepopiratelný podíl, současně však armádu provázely jednotky tajné služby NKVD, které tisíce obyvatel odvlekly do gulagů v Sovětském svazu.

Řada sovětských vojáků se pak chovala vůči Čechoslovákům násilně, na jejich excesy si tehdy oficiálně stěžoval i státní tajemník na ministerstvu zahraničí Vladimír Clementis. V této souvislosti například opakovaně dochází k posprejování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, proti čemuž se opakovaně vymezovala ruská ambasáda.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz