Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Fašistické svi*ě,‘ psal Ovčáček. Policie ničitele pomníčku Rudé armády nenašla, Rusové si vymohli kontroly

Jiří Ovčáček čistí Rudou hvězdu na pomníčku Rudé armády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Ovčáček čistí Rudou hvězdu na pomníčku Rudé armády. | foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

PRAHA Kdo v první půli června poničil památníček Rudé armády na Hradčanech, zůstane záhadou. Alespoň prozatím. Policie šetření vandalismu spáchaného na připomínce počínání sovětských vojenských sil ve finále druhé světové války odložila. Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček už předtím označil neznámé pachatele za fašisty. Ruská ambasáda si v souvislosti s incidentem vymohla, že místo bude podléhat častější kontrole.

„Jelikož se nepodařilo zjistit konkrétního pachatele, případ policisté v souladu se zákonem momentálně odložili,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Policistům nepomohlo ani ohledání místo činu, šetření v okolí pomníku či prověření informací z dalších zdrojů. Případ odložili v červenci. Nicméně kauzu stále evidují jako přestupek proti majetku, v případě získání nových poznatků ji opět otevřou.

Policii na poničení pomníčku Rudé armády upozornil mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček 11. června. Neznámý vandal urazil rudou hvězdu spočívající na jeho vrcholu. Památníček se nachází v Mariánské ulici, která je součástí Hradčan. Ovčáček svou péči věnoval pomníčku už týden předtím, když se ho snažil vyčistit po nalakování narůžovo neznámým vandalem. Mluvčí se u své aktivity nechal i vyfotit.

„Fašistické svině, které jsou v české společnosti čím dál hlasitější - za mlčení většiny politiků - definitivně zničily pomníček osvoboditelů před Pražským hradem, který jsem nedávno pomáhal čistit. Nahlásili jsme okamžitě Policii ČR,“ napsal pak rozhněvaný Ovčáček na sociální síti Twitter poté, co ho server Lidovky.cz požádal o reakci na uražení rudé hvězdy.

Škoda za čtyři tisíce korun

Pomníček je dnes po zásahu neznámých pachatelů opět v původním stavu. Postarala se o to Městská část Praha 1, která o památníky tohoto druhu v lokalitě pečuje. Náklady byly 4 tisíce korun. V případě dalšího poškození je městská část připravena reagovat obdobně. Nicméně novým projevům vandalismu chce spíše předcházet, rozhodla se tak po podnětu vzešlém přímo z ruského velvyslanectví v Praze.

11.června 2018 v 12:18, příspěvek archivován: 14.srpna 2018 v 15:15

Fašistické svině, které jsou v české společnosti čím dál hlasitější - za mlčení většiny politiků - definitivně zničily pomníček osvoboditelů před Pražským hradem, který jsem nedávno pomáhal čistit. Nahlásili jsme okamžitě Policii ČR. https://t.co/TsVPQVL3b5

„Jelikož to není první případ poškození tohoto památníčku Rudé armády a přišla i žádost od ruského velvyslanectví, aby se něco s tímto vandalismem dělalo, tak se domluvilo na častějších kontrolách kolem tohoto místa,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Městské části Praha 1 Veronika Blažková. Kontroly by alespoň částečně měly suplovat bezpečnostní kamery, jež na místě schází.

Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček odpovídal čtenářům serveru Lidovky.cz.

Sama ruská ambasáda nemá o aktuálním výsledku policejního šetření oficiální informace, na odložení případu ji upozornily až Lidovky.cz. Velvyslanectví by v této záležitosti přivítalo efektivnější výkon příslušníků. „Trváme na nezbytnosti úsilí k určení a potrestání pachatelů, ale hlavně k zamezení opakování zneuctění pomníku do budoucna,“ uvedl pro Lidovky.cz mluvčí ambasády Nikolaj Brjakin.

‚Odsuzujeme takové barbarské jevy‘

Opakované poškození pomníčku vnímají zástupci Ruské federace v České republice jako vandalismus, jenž šlape po památce padlých rudoarmějců. „Důrazně odsuzujeme takové barbarské jevy, které nemají žádné ospravedlnění, a vyjadřujeme hluboké znepokojení v souvislosti s jejich recidivou. V boji proti pomníkům není ani odvaha, ani manifest, ani občanská pozice,“ dodal Brjakin.

V České republice přitom řada lidí hledí na počínání Rudé armády v roce 1945 při osvobozování tehdejšího Československa kriticky. Sověti si při něm sice připsali nepopiratelnou zásluhu, ale armáda při svém postupu měla v zádech jednotky tajné služby NKVD, které tisíce obyvatel odvlekly do gulagů v Sovětském svazu.

Výjimkou nebyly ani násilné výboje sovětských vojáků vůči Čechoslovákům, na jejich excesy opakovaně s výraznou nelibostí poukazoval i státní tajemník ministerstva zahraničí Vladimír Clementis. V této souvislosti například opakovaně dochází k posprejování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, proti čemuž ruská ambasáda rovněž protestovala.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...