Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

ANO nebude řídit žádnou z komisí pro dohled nad bezpečnostními složkami

Česko

  10:10aktualizováno  11:38
PRAHA - Poslanci ANO ve Sněmovně nebudou řídit žádnou z komisí pro dohled nad bezpečnostními složkami, dohodli se na tom ve čtvrtek ráno lídři parlamentních stran. Šéf sněmovní frakce hnutí ANO Jaroslav Faltýnek novinářům řekl, že zbývá dohoda na komisi k dohledu nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS) mezi komunisty a ČSSD.

Andrej Babiš foto:  Petr Topič, MAFRA

O rozdělení komisí diskutovali předsedové sněmovních stran už ve středu večer, nechtěli ale komentovat dílčí výsledky, ve čtvrtek se sešli na zhruba půlhodinové schůzce.

Bezpečnostní výbor povede okamurovec Koten, člen ‚opravdových přátel Ruska‘

„S výjimkou KSČM a ČSSD, které by se měly dohodnout na jedné komisi, je dohoda na obsazení místopředsedů výborů i na obsazení nominací do stálých delegací a do kontrolních komisí,“ uvedl Faltýnek. ANO podle něj respektovalo, že kontrolní komise bude mít opozice. „My pouze aspirujeme na pozici předsedy nebo předsedkyně komise pro rodinu, kterou zřídila Sněmovna,“ uvedl Faltýnek.

Při diskusi o počtu místopředsedů výborů se lídři dohodli na snížení jejich počtu v mandátovém a imunitním výboru na tři. Ve vedení největšího, školského výboru bude i nadále sedm místopředsedů, přičemž místo, o které chtělo ANO počet snížit, připadne Demokratickému bloku, z něhož pochází i předseda výboru Václav Klaus mladší. „To bude jediný výbor se sedmi místopředsedy,“ konstatoval Faltýnek.

Branný výbor povede Černochová. Nechci z něj dělat bojiště, vzkázala členům

SPD bude podle dohody kontrolovat komisi pro kyberbezpečnost a pro Národní bezpečnostní úřad. „Počkáme si na to, koho konkrétně tam SPD nominuje, nerozhodujeme se čistě na základě politické příslušnosti, ale i na tom, co za tím člověkem konkrétně je. Zda je důvěryhodný,“ řekl novinářům předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Předpokládá nicméně, že i bez hlasování Pirátů tyto komise SPD připadnou. SPD je podle předsedy SPD Tomia Okamury s výsledkem jednání spokojeno. Většina sněmovních výborů se sešla poprvé během středy. Ve čtvrtek Sněmovna potvrdila předsedy, které si výbory vybraly.

Celkem 11 komisí, tedy o tři víc než v minulém volebním období, založila Sněmovna v úterý. ANO, SPD a KSČM prosadily, že se obsadí podle poměrného zastoupení.

Sněmovna potvrdila předsedy výborů, debatu opět vzbudil Koten

Sněmovní výbory kromě zahraničního už budou řídit noví předsedové, Sněmovna je ve čtvrtek ve funkcích potvrdila. Na plénu se opět vedla debata o poslanci SPD Radku Kotenovi, který bude stát v čele bezpečnostního výboru. Zatímco předsedy ostatních výborů Sněmovna potvrdila velkou většinou hlasů, pro Kotena zvedli ruku zejména poslanci ANO, SPD a KSČM. Podpořil ho i Václav Klaus mladší z ODS.

Sněmovna potvrdila předsedy celkem 15 výborů, které jejich členové zvolili v úterý a ve středu. Předsednické místo zůstává zatím volné v zahraničním výboru. Výbor by měl vést po skončení vládního angažmá nynější ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Sněmovna založila pro nynější volební období 18 výborů stejně jako ve volebním období minulém. Předsedu mandátového a imunitního výboru Stanislava Grospiče (KSČM) potvrdila ve funkci už minulý týden. Organizační výbor vede Radek Vondráček (ANO) z titulu předsedy dolní komory.

Autor: