Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po tlaku přišla glasnosť. Disent a Charta 77 před pádem režimu

Česko

  7:04
Z kraje 80. let se Charta 77 ocitla pod obrovským tlakem represivního aparátu a na pokraji zániku, jemuž se vyhnula jen díky statečnosti a obětavosti signatářů. Ve druhé polovině 80 .let se však společenská atmosféra zvolna měnila.

Dvě tváře komunismu 80. let, dva generální tajemníci svých komunistických stran: Michail Gorbačov (vlevo) a Gustáv Husák. Fotografie je zachycuje při pražském setkání v roce 1985, už o dva roky později ale kvůli Gorbačovem prosazenému novému kurzu Husák přestane být šéfem strany (vystřídá jej Miloš Jakeš) a zůstane „pouhým“ prezidentem ČSSR. Gorbačovova komunistická reformní politika měla mnoho společného s demokratizačními snahami československého komunistického vedení druhé poloviny 60. let. foto: ČTK

V lednu 1987 vydala Charta dokument Slovo ke spoluobčanům, v němž vyzvala k větší občanské odvaze a angažovanosti. Vznikaly nové opoziční skupiny, Chartou symbolicky či personálně zastřešené, které se odvážily veřejně vyjádřit svůj odpor ke komunistickému režimu. Některé iniciativy vycházely vstříc informačnímu věku a orientovaly se na mezinárodní spolupráci, jako Východoevropská informační agentura disidentů Petra Uhla, Tomáše Pospíchala a Jana Urbana, Polsko-československá solidarita či Společenství přátel USA. Důležitou roli v procitání k aktivnímu občanství hrálo Sdružení katolických laiků Pokoj na zemi, založené Augustinem Navrátilem, ale i další náboženské a sekulární aktivity.

Mladší odpůrci režimu se sdružovali do skupin, které se profilovaly nátlakovým charakterem a využívaly veřejných fór a pouličních demonstrací k publicitě svých témat a kritik. Patřily sem Nezávislé mírové sdružení – iniciativa za demilitarizaci společnosti, Mírový klub Johna Lennona či monarchisticky orientované České děti Petra Placáka.

Vedle nich, často ve spolupráci s nimi, vznikaly politicky profilované kluby jako Československá demokratická iniciativa Emanuela Mandlera, Bohumila Doležala a Karla Štindla v roce 1987; o rok později Hnutí za občanskou svobodu a počátkem roku 1989 Klub za socialistickou přestavbu Obroda, který založili bývalí reformní komunisté. Společnou snahou nových iniciativ bylo různými způsoby – někdy ve shodě, jindy ve sporu o prostředky – přimět rigidní režim k uvolnění. Jejich společenský vliv však zůstával limitovaný v důsledku mediálního monopolu KSČ a policejní a soudní perzekuce jeho odpůrců.

Glasnosť v mezích zákona

Změny v Sovětském svazu po nástupu Michaila Gorbačova v roce 1985 přiměly k reakci i československou vládnoucí garnituru, ukolébanou dlouholetou stabilitou. Vyrovnat se musela především s podstatným prohloubením reformně komunistického kurzu, k němuž dalo impulz zasedání ústředního výboru KSSS v lednu 1987. Na něm se prosadila politika glasnosti – svobody slova. Koncem téhož roku tak byl nucen odejít z funkce generálního tajemníka Gustáv Husák.

Avšak ani tato a další změny v nejvyšším grémiu KSČ nebyly podepřeny vůlí ke skutečné demokratizaci, jak tomu bylo v obrodném procesu roku 1968, jehož základní rysy nápadně připomínaly Gorbačovovo reformní úsilí. Na pořadu dne byl opatrný a řízený posun k volnějšímu typu diktatury bez zahrnutí opozice, kterou režim považoval za slabou a společensky zanedbatelnou.

Výročí Charty 77

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!