Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Správce H-Systemu zatím nebude ani po měsíci lidi z Horoměřic vystěhovávat

Jeden z domů z projektu zkrachovalé společnosti H-System, z něhož se budou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z domů z projektu zkrachovalé společnosti H-System, z něhož se budou... | foto:  František Vlček, MAFRA

Praha Konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport nechce po uplynutí měsíční lhůty k vystěhování lidí z domů v Horoměřicích přistoupit k unáhleným a překotným krokům. Klienti zkrachovalé společnosti tak nebudou muset své byty opustit ihned. Obyvatele Monsport znovu vyzval, aby ho kontaktovali. Prezident Miloš Zeman se kvůli kauze v úterý sejde s předsedy Ústavního soudu Pavlem Rychetským a Nejvyššího soudu (NS) Pavlem. Oba pozvání přijmou.

Lhůta k vystěhování vyprší 23. srpna. Správci i předseda věřitelského výboru jsou ale připraveni s obyvateli domů v Horoměřicích jednat o dalším postupu. Nutné je dodržet pravidla konkurzního řízení, zdůraznili v prohlášení, na které upozornil server HlídacíPes.org. „Situaci nevyřeší komunikace přes média a ani neochota komunikovat či mlčení, takovéto postoje by vedly ke zbytečnému vyhrocení situace,“ uvedli.

Nejvyšší soud tento týden rozhodl, že lidé sdružení v družstvu Svatopluk musí do jednoho měsíce vyklidit byty v osmi domech. Týká se to téměř 60 rodin. Družstvo podá příští týden stížnost k Ústavnímu soudu.

Předsedy obou soudů pozval prezident Zeman na Pražský hrad. Šámal ale v prohlášení uvedl, že při schůzce s prezidentem nemůže probírat jednotlivé aspekty jakéhokoliv konkrétního případu. Bylo by v rozporu se zásadou nezávislosti soudů a soudců, kdyby jako předseda do kauzy H-System zasahoval. Rychetský serveru IHNED.CZ řekl, že byl požádán, aby k Zemanovi přišel. Netušil ale, o čem se bude jednat.

Zeman rozsudek NS kritizoval. Společně s dalšími rozsudky vyvolává podle něj vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému. Avizoval, že bude chtít mluvit se Šámalem a o tomto tématu diskutovat.

Se zástupci družstva Svatopluk a s konkurzním správcem Monsportem se v pondělí sejdou premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Sdružení Maják, které zastupuje jinou část klientů zkrachovalé společnosti H-System, je ale vyzvalo, aby jednali se zástupci všech bývalých klientů H-Systemu. Žádá, aby se hledalo spravedlivé řešení pro všechny poškozené.

Sdružení Maják ve středu uvedlo, že nemá zájem na vystěhování lidí z Horoměřic z jejich domovů. Upozornilo ale, že družstvo Svatopluk svévolně snížilo majetek zahrnutý do konkurzní podstaty, ze které mají být odškodněni všichni bývalí klienti H-Systemu.

Sdružení také připomnělo, že se peníze z H-Systemu dosud nepodařilo najít. Vyzvalo proto politiky, aby se zasadili o nalezení tohoto majetku.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRŮMYSLOVÝ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 41 000 - 46 000 Kč