Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Méně sněhu, více dešťů. Doklad toho, jak extrémně teplá letošní zima byla

Pohled na Jizerské hory z vrcholu Jizery foto: Jan Pešek, MF DNES

Letos v zimě, tedy od prosince do února, spadlo v Česku o dvě třetiny více srážek, než je průměr za léta 1961 až 2000, ovšem sněhu napadlo pouze 70 procent proti průměrnému stavu, uvedl ve svém blogu klimatolog z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Pavel Zahradníček.
  11:54

Zmíněné hodnoty jsou dalším dokladem toho, jak extrémně teplá letošní zima byla. Celorepublikově byla zima druhou nejteplejší, proti průměru let 1961 až 2000 byla teplejší o čtyři stupně. V Brně byla například nejteplejší od roku 1800.

„Potvrzuje se trend minulých let. Zima je hodně deštivá, ale když už nasněží, tak výška sněhu bývá taková, jako bývala v minulosti,“ uvedl Zahradníček. To se v letošní zimě stalo v prosinci, v některých oblastech z toho byla i sněhová kalamita.

Množství sněhu bylo letos regionálně velmi různorodé. Díky intenzivnímu prosincovému sněžení napadlo letos v okrese České Budějovice 106 procent průměru, nad průměrem byl ještě okres Opava a normální množství napadlo na Jihlavsku.

„Největší negativní odchylku jsme zaznamenali v západních a severozápadních Čechách. V okresech Tachov, Sokolov a Cheb napadlo jen kolem 40 procent průměrného množství sněhu,“ řekl Zahradníček.

Letošní zima potvrdila, že i v době postupující klimatické změny se srážkové úhrny na českém území nijak nemění a jsou velmi variabilní. Avšak dlouhodobé oteplování vede k tomu, že v krajině je i přesto méně vody než dříve.

Zatímco v létě se kvůli vysokým teplotám z krajiny rychleji odpařuje, v zimě zase kvůli častějším dešťovým a nižším sněhovým srážkám z krajiny dříve odteče a může chybět na jaře. Sníh dříve v krajině vodu přes zimu akumuloval. Letos už zbyl sníh na horách jen v nejvyšších polohách.

Autoři: ,