130 let
Martin Konvička při protestech.

Martin Konvička při protestech. | foto: ČTK

Počet akcí extremistů v loni v Česku vzrostl, hlavním tématem je migrace

Evropa
  •   20:02
PRAHA - Demonstrace na podporu prezidenta Miloše Zemana, která se konala loni 17. listopadu na pražském Albertově, se zúčastnili i zástupci zahraničních protiimigračních uskupení nebo paramilitantní skupiny Českoslovenští vojáci v záloze.

Ti se zapojili i do následné demonstrace krajně pravicové strany Národní demokracie, která vyústila v pochod k úřadu vlády a potyčky s policií. Uvádí to zpráva o extremismu za poslední loňské čtvrtletí, kterou zveřejnil na webu odbor bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.

Pořadatelé čekají na demonstraci proti islámu v Praze tisíce lidí

Zástupci Československých vojáků v záloze na demonstraci Národní demokracie vyzvali k zakládání oddílů domobran a vyjádřili ochotu se podílet na „metodickém vedení“, uvádí zpráva. Koncem listopadu ale podle ní na vedení tohoto uskupení rezignoval jeho vrchní velitel Marek Obrtel a skupina, jejímž společným jmenovatelem je odmítání členství Česka v NATO nebo sympatie s politikou Ruské federace, „je v současnosti spíše nefunkční“.

Demonstrace na podporu Zemana: ‚Čechy Čechům‘ i zpěvák Ortel

Národní demokracie podle zprávy začala vytlačovat z pozic Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, dokázala oslovit i širší publikum protiimigračními tématy či vymezováním proti EU a NATO. Stoupenců tradiční neonacistické scény je v jejích řadách poměrně málo. Jejího pochodu k úřadu vlády se zúčastnilo až 4000 lidí. „Mezi účastníky byla i skupina zhruba 60 hooligans, kteří v několika případech zaútočili na policisty a v jednom případě i na osoby tmavé barvy pleti,“ uvádí zpráva.

Demonstrace na Albertově se podle zprávy zúčastnilo zhruba 2000 lidí. Patřili mezi ně i zástupci protiimigračního hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) z Drážďan nebo kontroverzní britské iniciativy English Defence League, která byla vzorem pro českou mutaci, pozdější platformu Islám v ČR nechceme, z níž vznikl současný Blok proti islámu.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás