Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 10 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S koronavirem se v Česku potýká 2454 pacientů. Počet uzdravených překročil hranici 6200

Zdravotnice v ochranném obleku proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotnice v ochranném obleku proti koronaviru. | foto: ČTK

Praha V Česku v úterý zatím přibylo 32 nemocných covidem-19, případů nemoci k 17:30 bylo 9034. Počet uzdravených se od rána zvýšil o 81 na 6263, úmrtí zůstalo 317. Aktuálně se s nemocí, kterou způsobuje nový typ koronaviru, potýká 2454 lidí, zhruba o 50 méně než v úterý ráno. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V pondělí přibylo 47 nakažených, nejméně za poslední čtyři dny. Nově nakažení tvořili mezi pondělními testovanými 0,66 procenta, podíl klesl z nedělních 1,81 procenta. Za úterý bude údaj známý ve středu ráno po zveřejnění úterního počtu testů. Těch bylo dosud včetně opakovaných u stejného člověka provedeno 410 777.

Onemocnění nejvíce zasahuje Prahu, kde je 2046 případů a na 100.000 obyvatel připadá víc než 157 nemocných. Nejmenší, jen mírně přes 28 případů na 100.000 obyvatel, je tento poměr v Jihočeském kraji, který má i nejméně infikovaných, konkrétně 181. U většiny pacientů má nemoc mírný průběh. Hospitalizováno bylo k pondělku 154 lidí, ve vážném stavu bylo 24 z nich.

Zemřelý s covidem-19 dnes zatím nepřibyl žádný, v pondělí se statistika rozšířila o dvě a v neděli o jedno úmrtí. Údaje se mohou ještě zpětně měnit. Dosud nejvíce obětí ministerstvo eviduje v Praze, kde s nákazou zemřelo 94 lidí. Nejméně úmrtí má Zlínský kraj, stále dvě.

Podle odhadů ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška nezemřelo 60 procent lidí, jejichž úmrtí jsou v koronavirových statistikách v ČR, primárně na nemoc covid-19. Většinou měli jiné chronické nemoci, často i více než jednu. Nejčastěji šlo o nemoci srdce, dýchací soustavy nebo cukrovku.

V Česku se nakazilo 9 tisíc lidí

Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru v Česku překročil 9000, ministerstvo zdravotnictví jich od začátku března eviduje 9004. V pondělí přibylo 47 nakažených, nejméně za poslední čtyři dny. Zemřelých s nemocí covid-19 je 317, téměř 6200 lidí se už vyléčilo a aktuálně se s ní potýká asi 2500 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k úterním 9:00. Poměr nakažených covidem-19 k počtu testovaných v pondělí klesl na 0,66 procenta z nedělních 1,81 procenta.

První potvrzené případy nákazy se v Česku objevily 1. března. První nakažený člověk zemřel o tři týdny později. Ústav zdravotnických informací a statistiky v minulém týdnu uvedl, že na konci května odhaduje 9430 potvrzených případů.

Testů laboratoře celkem zaznamenaly téměř 411 tisíc, v pondělí to bylo 7113, zhruba o polovinu více než v neděli. Podíl pozitivních případů na testovaných klesl v pondělí pod jedno procento, na podobné úrovni byl v minulém týdnu naposledy v pátek. O víkendu tento poměr stoupl nad 1,5 procenta.

Problém jsou nyní podle epidemiologů lokální ohniska, v současné době zejména na Karvinsku v Dole Darkov, kde nákaza covidem-19 propukla před více než týdnem. V pondělí byl kvůli tomu odstaven z důlní těžby. Hygienici v souvislosti s Dolem Darkov evidovali k pondělnímu odpoledni 239 nakažených. Všechny testy z plošného testování ještě ale nejsou vyhodnocené, dá se tak očekávat, že počet nakažených lidí v evidenci ještě poroste.

V celém Moravskoslezském kraji eviduje ministerstvo zdravotnictví 1509 případů nákazy, více jich je od začátku epidemie jen v Praze, a to 2040. V přepočtu na počet obyvatel je nejhorší situace rovněž v hlavním městě, kde je téměř 157 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Jen o málo lépe je na tom Karlovarský kraj se zhruba 153 nakaženými na 100 tisíc obyvatel, následuje Moravskoslezský kraj se 125 případy. Naopak v Jihočeském kraji připadá na 100 tisíc obyvatel asi 28 nakažených, což je nejméně v ČR.

S nemocí covid-19 zemřel v pondělí jeden pacient. V neděli zemřeli dva lidé a v sobotu jeden člověk. Tyto údaje se mohou ještě zpětně měnit. Dosud nejvíce obětí zaznamenali v Praze, kde s nákazou zemřelo 94 lidí. Naopak Zlínský kraj má dosud pouze dvě oběti.

U většiny infikovaných má nemoc mírný průběh. Hospitalizováno je podle aktuálních údajů 154 lidí, z nichž 24 je ve vážném stavu.

Vláda s ohledem na příznivou epidemiologickou situaci dál uvolňuje opatření, kterými od března omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. V pondělí se například otevřely vnitřní prostory restaurací a hotely, do škol se mohli vrátit žáci prvního stupně základních škol a při dodržení odstupů už lidé nemusí venku nosit roušky. Dnes se uvolní režim na hranicích Česka a otevírají se také další letiště pro mezinárodní lety.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....