Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Počet přírodních pohrom stoupá

Česko

Naší zemi hrozí více záplav, větrných bouří a tropických veder, říká klimatolog Jan Pretel z Českého hydrometeorologického ústavu a člen Mezivládního panelu ke klimatické změně.

* LN Média často informují o požárech, hurikánech a dalších přírodních katastrofách. Skutečně je těchto pohrom více, nebo je to pouze dojem vyvolaný zprávami?

Data hovoří jasně, přírodních pohrom na celém světě přibývá. V 60. letech minulého století bylo každou dekádu zaznamenáno v průměru 650 větších či menších katastrof, v 80. letech dva tisíce a v 90. už 2800 případů. Pokud jde o Evropu, tak v roce 1980 postihlo kontinent 90 katastrof, poslední data z roku 2006 už hovoří o 170 případech. Roste především množství extrémních situací vyvolaných počasím, naopak počty mimořádných událostí způsobených erupcemi sopek, zemětřeseními nebo vlnami tsunami se dlouhodobě prakticky nemění.

* LN Odkud jsou uvedená data?

Z Evropské agentury životního prostředí, Světové zdravotnické organizace, ze statistik Mezinárodní federace Červeného kříže a z podkladů pojišťoven.

* LN Není růst počtu katastrof způsoben spíše tím, že stále více lidí žije ve městech a mají větší a lépe pojištěný majetek?

To je sice pravda a může se to projevit na výších škod, ale počet přírodních pohrom je zaznamenáván případ od případu. Takže jejich počet skutečně roste.

* LN Jaké oblasti postihuje extrémní počasí nejvíce?

Obecně plochá pobřeží kontinentů, kde bouře a vysoké vlny ohrožují lidské životy i obydlí. Další rizikovou oblastí je Afrika, konkrétně Sahel, jižně od Saharské pouště, tam jsou to především záplavy, nebo naopak sucha.

* LN A co hurikány, které skoro pravidelně ničí východní pobřeží USA?

Jejich počet zůstává přibližně stejný jako v minulosti, ale zvyšuje se jejich intenzita.

* LN Čím si odborníci tuto změnu vysvětlují?

Tropická cyklona, jako počáteční stadium hurikánů, vzniká daleko od pobřeží Ameriky, takže má dost času nabrat na intenzitě.

* LN Můžete to vysvětlit trochu podrobněji?

Zárodek cyklony obvykle vzniká západně od pobřeží Afriky a odtud postupuje do karibské oblasti. Zde získává energii z drobných kapek vody, které se odpařují z oceánu a stoupají vzhůru. Vzniká jakýsi komínový efekt, z hladiny se nasává více vody do atmosféry a zároveň více energie pro stále rychlejší roztáčení vzduchových mas do obrovského víru - nakonec třeba až hurikánu. Nedávno vědci zjistili, že kvůli globálním změnám klimatu se povrchová vrstva oceánu ohřívá na potřebnou teplotu nikoliv až v Karibiku jako dříve, ale již u pobřeží Afriky, a proto je celý proces energeticky mnohem intenzivnější.

* LN K extrémům počasí patří také požáry. Skoro pravidelně se objevují na jihu Evropy. Jsou rovněž způsobeny změnami klimatu?

Jistá souvislost existuje. Podle jednoho z realistických scénářů vývoje klimatu bude v téměř celé jižní Evropě v letních měsících panovat stále větší horko a sucho. Předpokládají se až čtyřicetistupňové teploty a úbytek dešťových srážek o třetinu až polovinu proti současnosti. Takové podmínky tam v posledních letech už nastávají. Vyschlá a horkem rozpálená vegetace samozřejmě vzplane mnohem snadněji, takže požár může velmi lehce vzniknout už jen od nedopalku cigarety nebo vyhořelé zápalky.

* LN Na jaké pohromy se máme připravit ve střední Evropě?

Určitě na povodně. Zaráží mě, že ani po velkých povodních v letech 1997 a 2002 se nepřestává stavět v záplavových územích. Chápu, že lidé jsou po generace zakořenění v určitém místě a neradi se stěhují, ale kdo nechce riskovat ztráty nebo přijít třeba už za pár let o dům, měl by se odstěhovat na bezpečnější místo.

* LN Ale většinou panuje představa, že stoletá povodeň přijde zase až za sto let.

Takový dojem je velice mylný. Jako příklad uvedu město Remagen na březích Rýna, kde se řeka v devadesátých letech vylila z koryta třikrát během čtyř let. Radnice pak velmi rychle změnila územní plán a pozemky na břehu už nejsou určeny pro stavbu domů.

* LN Kromě povodní se tedy už nemáme čeho obávat?

Scénáře změn klimatu předpovídají v našich zeměpisných šířkách větší počet letních a tropických dnů s teplotami nad 25, respektive 30 stupňů. Připravme se také na delší období sucha, bohužel spíše v měsících, kdy dozrává obilí a ovoce. Vzroste rovněž riziko vichřic o síle Kyrilla a Emmy. Nechci tvrdit, že tyto jevy přímo souvisí se změnou klimatu. Ale je fakt, že zvláště v zimě zaznamenáváme nad Atlantikem trend zesilujícího severozápadního proudění. To zvyšuje pravděpodobnost vzniku hlubokých tlakových níží, které mohou přejít hlouběji do vnitrozemí a vyvolat nad střední Evropou silný vítr. Vůbec - počasí bude stále více a více „rozkolísané“ a včasné varování obyvatelstva před jeho projevy by mělo být nedílnou součástí krizového řízení.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...