Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Stát nemůže na 16. listopadu nařídit volný den. Blatný apeloval na využití home office nebo dovolené

Vojáci pomáhají ve zdravotnických zařízeních během epidemie koronaviru. foto: ČTK

Praha - Stát nemůže nařídit den pracovního volna. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) proto na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády apeloval, aby lidé v pondělí 16. listopadu maximálně využili práce z domova nebo dovolených.
  15:23

Odbory žádaly kabinet, aby stanovil na tento den před státním svátkem pracovní volno, případně i na pátek 13. listopadu. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly by to pomohlo zamezit šíření koronaviru a zlepšit kritickou situaci v nemocnicích.

Přelomový skok ve vývoji vakcín? Očkování od Pfizeru má fungovat u 9 lidí z 10, akcie v USA prudce vystřelily nahoru

„Z epidemiologického hlediska by mohlo být pozitivní, kdybychom měli několik dní volna v kuse. Když to řeknu velice zjednodušeně, kdybychom odjeli v pátek na chalupu, tam byli, nikam nechodili a vrátili se až v úterý večer. Nicméně musím konstatovat, že neexistuje žádná legální forma, jakým způsobem by to v současné době mohl stát nařídit nebo umožnit,“ řekl Blatný. Zopakoval tak pondělní vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) v rádiu Impuls, že stát nemá kompetenci k nařízení pracovního volna firmám.

„Proto to berte spíše jako moji žádost nebo apel na maximální využití buď home office, nebo v případě, že to není možné, tak dovolených během 16. listopadu, aby většina z nás mohla strávit pěkné čtyři dny mimo velká města s maximálním omezením kontaktů, protože potom to může mít i význam na vývoj epidemie,“ dodal Blatný.

Hospodářská komora, Asociace malých a středních podniků či Svaz průmyslu a dopravy s návrhem odborů nesouhlasily. Obávaly se toho, že by volno musely zaplatit samy firmy, které jsou nyní v tíživé situaci. Naopak vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli návrh podpořil.

S epidemií pomůže 900 vojáků

Ve zdravotnických a sociálních zařízeních bude moct při zvládání epidemie koronaviru pomáhat až 900 vojáků. Vláda v pondělí o navýšení z nynějších 360 rozhodla nařízením, uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Nově budou vojáci nasazeni především v páteřních nemocnicích. 

Vláda schválila krizovou novelu. Vysoké školy budou moci učit i příštím roce na dálku

Nyní vojáci pomáhají podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové v 19 domovech pro seniory a 16 nemocnicích. Vláda limit zvýšila, protože povolený počet byl už téměř vyčerpán.

„Posílíme personál nemocnic o 400 vojáků s kurzem první pomoci. Stane se tak v průběhu tohoto týdne,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Vojáci budou mít podle Dvořákové na starosti pomocné práce. Budou asistovat třeba při hygieně pacientů či jejich polohování, při transportu materiálu, na starosti také budou mít přejímání či ukládání zdravotnického materiálu, prádla a léků nebo likvidaci biologického materiálu.

Stát nakoupí 45 milionů rukavic

Vláda v pondělí rozhodla o nákupu dalších 45 milionů kusů vyšetřovacích rukavic. Jde o množství, které pokryje zásoby na dva měsíce. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) přitom takovou zásobu již má.

Vláda k tomuto kroku přistoupila kvůli nedostatku rukavic na světovém trhu a proto, že v ČR není jejich výrobce. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Dodal, že celkově má SSHR dostatečnou, povinnou dvouměsíční zásobu všech ochranných prostředků.

„Správa nakupuje průběžně. Na týdenní bázi provádí několik výběrových řízení a dodržuje nadále ten dvouměsíční limit,“ uvedl Havlíček. Upozornil, že zásoby v SSHR se netýkají jednotlivých rezortů a státních podniků. Ty podle něj musí bez ohledu na stav zásob v SSHR doplňovat ochranné pomůcky pro svoji potřebu.

„Správa státních hmotných rezerv je železnou zásobou a platí, že bude mít proti všem požadavkům veřejné správy zásoby spojené s ohrannými prostředky na dva měsíce,“ dodal ministr.

Havlíček uvedl, že SSHR má nyní v zásobách 72 milionů kusů roušek, dalších 13 milionů je na cestě. Celkem tak v zásobách bude podle něj o 24 milionů kusů roušek více než je potřeba.

V případě respirátorů bude mít SSHR na skladě 17 miliony kusů respirátorů, což by mělo být o dva miliony více, než je nezbytně nutné.

Novela zákona kvůli antigenním testům

Vláda schválila návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, který umožní nakupovat antigenní testy z veřejného zdravotního pojištění. Bude je moci nakoupit a rozvážet přímo distributor, řekl po pondělním jednání vlády ministr zdravotnictví Blatný. V pátek uvedl, že jednání o formě nákupu testů zpozdilo jejich dodání.

„Minulý týden jsme se snažili najít mechanismus pro jejich úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Změna zákona by tomu měla do budoucna předejít,“ uvedl.

Všechna zařízení, která mají klienty a zaměstnance testovat, by je měla mít podle Blatného do týdne. Mimořádné opatření počítalo s tím, že by se první vlna testování měla stihnout do středy 11. listopadu.

Ministr předpokládá, že se objedná až deset milionů testů. „Je snaha, aby se antigenní testy dostaly i k praktickým lékařům a dalším, ale rozhodnuto o tom není. Jednáme o tom,“ dodal ministr.

Autor: