Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poche ve vládě? Babiš chce v zahraniční politice shodu se Zemanem, ten kandidáta předem odmítl

Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. | foto: ČTK

Praha Pro budoucí vládu je důležitá shoda s prezidentem v oblasti zahraniční politiky, řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Babiš tak v neděli reagoval na dotaz, jak vnímá fakt, že prezident Miloš Zeman odmítl na post ministra zahraničí vznikající vlády ANO a ČSSD kandidáta sociálních demokratů europoslance Miroslava Pocheho.

Podle Babiše jsou nominace na dohodnutá ministerská křesla věcí ČSSD. Dodal, že s kandidáty se bude chtít setkat. Nejprve však musí sociální demokraté schválit koaliční spolupráci s hnutím ANO v referendu, které začíná v pondělí.

„Pana Pocheho neznám a nechci ho hodnotit na základě informací z médií,“ řekl Babiš novinářům před odletem na návštěvu Finska. „Je důležité, aby byla shoda s panem prezidentem z hlediska zahraniční politiky,“ dodal.

Sociální demokraté by měli v menšinové koaliční vládě s ANO obsadit pět křesel. Jména kandidátů na ministry zveřejnili v pátek, přičemž právě kandidatura Pocheho vyvolala největší pozornost.

Šéf zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche.

Miroslav Poche.

Prezident Zeman totiž jeho účast ve vládě předem odmítl. Vysvětlil to tím, že Poche v minulosti napsal článek vstřícný vůči migrantům a migračním kvótám. Prezident se domnívá, že by se tak Poche dostal do rozporu s oficiální zahraniční politikou nové vlády. Poche, který před prezidentskými volbami podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše, se chce se Zemanem sejít a své názory a priority mu vysvětlit.

O tom, zda ČSSD má, nebo nemá vstoupit do koalice s ANO, rozhodnou sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu, které začíná v pondělí. Výsledky oznámí 15. června. ANO a ČSSD mají ve dvousetčlenné Sněmovně 93 poslanců. Aby jejich případný koaliční kabinet získal důvěru, musel by se opírat o hlasy 15 komunistických poslanců. KSČM ale také uvedla, že o toleranci rozhodne až po skončení vnitrostranického referenda ČSSD.

Babiš chce ve Finsku řešit školství a dezinformace

Babiš chce na dvoudenní pracovní cestě v Helsinkách najít inspiraci pro reformu školství. Problém vidí v tom, že v Česku chybí povolání učitele prestiž, ve Finsku je podle něj situace opačná. Českého premiéra zajímá také, jak ve Finsku bojují s dezinformacemi.

„My máme zásadní problém, že profese učitele u nás není populární,“ prohlásil. Zájem o toto povolání je podle něj v tuzemsku malý nejen kvůli nízkým platům pedagogů. Studentům chybí motivace, poznamenal. „Určitě se zeptám, jestli nemají někoho, kdo by nám mohl radit v té naší reformě,“ dodal Babiš. V programu cesty má předseda české vlády návštěvu univerzity i základní školy.

Finské školy jsou známé orientací na rozvoj analytických schopností žáků a praktických dovedností. Do výuky se v podstatné míře zavádí digitální technologie a vzdělávací systém míří k propojování s ekonomickými potřebami země.

Dalším tématem, kterým se chce Babiš ve Finsku zabývat, je boj proti takzvaným hybridním hrozbám. Finsko patří k zemím, které se výrazně angažují v problematice záměrného šíření nepravdivých informací prostřednictvím sociálních sítí i některých médií.

V pondělí Babiš za Česko podepíše memorandum o připojení k činnosti evropského centra pro boj s hybridními hrozbami, které funguje v Helsinkách od dubna 2017 pod patronátem NATO a EU. Na činnosti centra se nyní podílejí kromě Finska také Estonsko, Dánsko, Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Španělsko, Británie, Spojené státy a Švédsko.

„Jsme neustále konfrontováni s různými vylhanými věcmi,“ uvedl Babiš a dodal, že i v České republice se hodně diskutovalo o dezinformacích, které mohly například ovlivnit výsledky voleb. „Je to aktuální problematika. Dezinformací je plno a lidé si to mezi sebou posílají, a potom je těžké to stále vyvracet. Je důležité, abychom nebyli mystifikováni a uváděni v omyl,“ podotkl Babiš.

Babiš se v pondělí zúčastní česko-finského podnikatelského fóra a čeká ho setkání s finským protějškem, kterým je Juha Sipilä, a ministrem zahraničí Timem Soinim. S premiérem chce Babiš mluvit mimo jiné o podobě budoucího evropského rozpočtu, směřování Evropské unie a reformě azylového systému. Dnes Babiš zmínil, že ve Finsku se bude zajímat také o boj proti kůrovci a jadernou energetiku.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!