130 let

Počítačoví piráti jsou zatím volní

Česko

Soud osvobodil tři muže, počítače s nelegálním obsahem byly perfektně chráněné

PRAHA Případ největšího počítačového pirátství v Česku splaskl jako bublina. Tři muži, které obžaloba vinila z provozování serveru s načerno staženými filmy, hudbou a hrami, byli osvobozeni. Detektivům ze speciálního oddělení internetové kriminality a soudním znalcům se totiž nepodařilo shromáždit dostatečné důkazy.

Samosoudce obvodního soudu pro Prahu 8 Ivo Skoupa jen konstatoval, že ani znalecký posudek nezodpověděl, kdo přesně se trestného činu dopustil. Jinými slovy servery s nelegálními daty existovaly, ale ani specialisté se internetovým pirátům na „kobylku“ nedostali. Soudci v obžalobě chyběla i konkrétní díla, která měla být stažena. Internetoví piráti, kteří v kancelářích soukromé firmy v budově pražské Akademie věd provozovali dva takzvané TopSite servery, tedy úložiště s velmi rozsáhlou kapacitou a superrychlým připojením, se totiž dokonale zabezpečili. „To bylo naprosto jasné z celé důkazní situace. Oni se maximálně chránili. Zařízení byla nastavena tak, aby po sobě zanechávala minimální stopy a aby nebylo možné zdokumentovat historii,“ řekla LN ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová.

Neprolomitelné šifry On-line šerifům se na počítačové disky s kapacitou několika terrabytů vůbec nepodařilo dostat. Problémy znalcům dělaly právě neprolomitelné šifry. „Všechno bylo zašifrované. Jen z několika chyb, které se tam vyskytly se podařilo získat to málo důkazů, které se daly použít,“ potvrdila Prchalová. Právě ona byla z rozhodnutí soudu osvobodit Jana Svobodu, Jiřího Horkého a Zdeňka Kašpara nejvíce zklamaná. Prchalová totiž zastupovala společnosti filmového a hudebního průmyslu, kterým provoz serveru způsobil škody. Žádala po obžalovaných sumu 35 milionů korun. „Vycházeli jsme z toho, co bylo v zařízení uloženo v okamžiku, kdy ho zajistila policie. Bylo tam přes tisíc děl, k nimž mají práva subjekty, které zastupujeme,“ sdělila Prchalová.

„Znalecký posudek nebyl v podstatě svým obsahem dostatečný. Byl plný výrazů typu pravděpodobně, možná a zřejmě,“ řekl obhájce Horkého Zbyněk Havlík. „Pan znalec nebyl ani schopen popsat, jak server fungoval, prý z důvodu bezpečnosti. To mi připadá, jako by znalec v oboru lékařství neřekl, jak byl člověk zabit, aby nedával návod k vraždě,“ dodal.

Tři muži obžalovaní z internetového pirátství, tak včera odcházeli od soudu spokojeni. Vyhráno ale ještě nemají. Rozsudek totiž není pravomocný a státní zástupce se ještě může odvolat k pražskému městskému soudu. I protipirátská unie uvažuje o civilní žalobě kvůli 35 milionům korun.

***

Oni se maximálně chránili. Zařízení byla nastavena tak, aby po sobě zanechávala minimální stopy.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás