Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podezřelá směna pozemků: Řihákovi vyřešila problém s vjezdem do garáže

Bývalý starosta Příbrami Josef Řihák (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý starosta Příbrami Josef Řihák (ČSSD) | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Nově vyjevená fakta vrhají na podezřelou směnu pozemků v Příbrami jasnější světlo. Policie prověřuje, zda město kvůli části zastupitelů nepřišlo o více než osm milionů korun. Jak nyní zjistil server Lidovky.cz, exstarosta Josef Řihák (ČSSD) vlastní u jednoho z pozemků garáž, přičemž cesta k ní vede přes získanou parcelu. Její využívání nebylo zadarmo - dokud ji nekoupilo město.

Od minulého týdne prověřuje policie podezřelou směnu pozemků, kterou v roce 2011 schválili zastupitelé ČSSD a ODS. Jak už Lidovky.cz napsaly, město údajně vyměnilo parcely v hodnotě 11,5 milionu korun za pozemky za 2,5 milionu. Firma Next Building přitom doplatila jen necelého půl milionu korun.

„Trestní oznámení jsme obdrželi minulý týden ve středu a nyní tu věc prošetřujeme," potvrdila mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

Do vlastní garáže za poplatek

Pozemek, který město získalo, obklopuje budovu, v níž se krom supermarketu nachází i několik desítek garáží. Aby lidé mohli zaparkovat, musejí tak projet přes tento pozemek. Podle informací serveru Lidovky.cz to však dříve nebylo zadarmo.

Majitel pozemku, firma Next Building, měl od řidičů chtít několik stovek měsíčně. „Pokud bylo ve věci podané trestní oznámení, není vhodné, abych to jakkoli komentoval," odmítl však jakékoli dotazy jednatel firmy Martin Knol.

Jedna z garáží u pozemku, který směnou získalo město Příbram, patří...

Jedna z garáží u pozemku, který směnou získalo město Příbram, patří...

Kvůli poplatkům proto vznikl nápad, že parcelu získá město. Na zastupitelstvu se za tento plán přimluvil sám jeden z vlastníků garáží -tehdejší příbramský starosta Řihák. Minulý týden si exstarosta a současný senátor na směnu pozemků nevzpomínal. Když ho ale Lidovky.cz tentokrát konfrontovaly s problémem s garážemi, rozpomněl se.

PSALI JSME:

Podle něj tehdy hrozilo, že majitelům garáží nebude vjezd do garáží umožněn vůbec. „Společně s dalšími majiteli těchto jednotek jsme na celou věc upozornili, vystoupili i na zasedání zastupitelstva. Nevidím rozpor v tom, abych otevřené vystoupil na zastupitelstvu města a hájil společný zájem vlastníků 120 jednotek. Všichni zastupitelé věděli, že mezi majiteli jsem i já,“ tvrdí Řihák. 

„Nevidím důvod, proč by desítky občanů, majitelů nebytových prostor a garáží měly být perzekuovány za to, že mají mezi sebou komunálního politika,“ podotkl ještě bývalý starosta. 

Cenový nepoměr

Obyvatelé Příbrami by ale stejně tak mohli namítnout, že nevidí důvod, aby kvůli desítkám občanů přišlo město o několik milionů korun. Město totiž získalo pozemek kolem supermarketu a garáží o výměře asi 2500 metrů čtverečných v hodnotě zhruba 2,5 milionu korun, zatímco firma Next Building dostala na oplátku parcely v ulici Evropská o rozloze čtyřikrát větší za téměř 11,5 milionu korun, přičemž doplatit musela jen necelého půl milionu korun. Částky vychází z cenové mapy z roku 2011.

Původní majitel pozemkůCelková výměra v m²Cena za mpodle cenové mapy v KčHodnota pozemků v době směny v Kč
Next Building2462 m²1000 Kč2.462.000 Kč
Město Příbram10365 m²1100 Kč11.401.500 Kč
Doplatek společnosti Next Building: 463.676 Kč

Proč zastupitelstvo směnu schválilo, vedení města nevysvětlilo. "Pokud existuje trestní oznámení, nebudeme se k této věci prozatím vyjadřovat," reagoval místostarosta Příbrami Ivan Šedivý (ČSSD). Proti hlasovali pouze politici za TOP 09 a KSČM, kteří tehdy upozorňovali mimo jiné i na to, že k návrhu nebylo předloženo cenové srovnání.

Zda si tak zastupitelé byli cenové nerovnováhy vědomi, není jasné. Trestní oznámení, které podal bývalý pracovník středočeského úřadu, podezírá zastupitele z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Příbrami měla vzniknout škoda bezmála 8,5 milionu korun.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?