Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fiala: Čtvrtkem snad skončí diskriminace malých prodejců. Předseda ODS plánované rozvolnění vítá

Předseda ODS Petr Fiala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Fiala | foto: ČTK

Praha Předseda opoziční ODS Petr Fiala vítá plánované rozvolnění opatření proti koronaviru. Ocenil také, že kabinet, který v neděli opatření od čtvrtka příštího týdne zmírnil, rozhodoval konsensuálně. Čtvrtkem podle předsedy občanských demokratů snad skončí diskriminace malých prodejců, ti musí mít v současnosti zavřeno. Fiala to řekl v diskusi na televizi Prima.

Také podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové budou mít malí obchodníci od čtvrtka konečně stejné postavení jako velcí podnikatelé.

„Jsem rád, že se posouváme, že se vracíme k normálnímu životu,“ uvedl Fiala v debatě s ministrem vnitra a šéfem ČSSD Janem Hamáčkem. Je rád, že na přechodu do třetího stupně byla ve vládě shoda. Poukázal na to, že v předchozích dnech se výroky jednotlivých ministrů ohledně možného uvolnění přísných protikoronavirových opatření lišily.

Podle předsedy ODS vláda dosud nereagovala na usnesení Sněmovny z 19. listopadu, aby vláda udělala něco s povinným uzavřením malých obchodů a provozoven. „Snad čtvrtkem skončí diskriminace drobných prodejců, malých prodejen,“ doufá Fiala. Řada živnostníků, prodejen či restaurací už je podle něj na dně. „Takže je to světlo na konci tunelu,“ uvedl k nedělnímu rozhodnutí vlády.

Také podle šéfky TOP 09 Adamové vládní opatření proti šíření viru dosud upřednostňovala velké subjekty před malými. „Od čtvrtka budou mít malí obchodníci konečně stejné postavení jako velcí podnikatelé a nebude hrát roli mocná lobby,“ napsala Adamová na Twitteru.

Kabinet na nedělním mimořádném jednání schválil s platností od čtvrtka změnu stupně rizika v protiepidemickém systému (PES) ze čtvrtého na třetí. To bude mimo jiné znamenat, že se budou moci otevřít i dosud zavřené obchody s jinými než základními potřebami nebo s výjimkou. Bude platit omezení plochy na zákazníka. Zkoušené oděvy ani obuv nebudou muset být 24 hodin v izolaci. Konat se budou moci i venkovní trhy. Stravovací zařízení se budou moci otevřít na polovinu kapacity. Obsluhovat bude možné jen usazené hosty, u jednoho stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé. 

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...