30. března 2012 17:41, aktualizováno 31. 3 17:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Janoušek měl kontakty v BIS, 'řešil' jejího šéfa

Roman Janoušek. Prý vládne Praze, blízký přítel Pavla Béma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Janoušek. Prý vládne Praze, blízký přítel Pavla Béma. | foto: MF DNES: Michal Růžička

PRAHA Pražský kmotr Roman Janoušek měl podle nově zveřejněné nahrávky výrazný vliv také na chod Bezpečnostní informační služby. Se šéfem protiteroristického odboru Janem Pavlíčkem řešil problém s nedostačujícím vzděláním šéfa BIS Jiřího Langa.

Nahrávku zveřejnil server Euro.cz, podle kterého patří hlasy na nahrávce lobbistovi Romanu Janouškovi a vedoucímu ekonomického odboru Janu Pavlíčkovi.

Mluvčí BIS Jan Šubert

„Je to změť pro nás zatím nesrozumitelných, nesourodých vět, výroků, vyjádření. Ředitel Lang byl jmenován v roce 2003. Rozhovor se údajně odehrál v roce 2007. Nevím, co to znamená, že by měl titul bakaláře ředitele Langa být nedostatečný pro jeho postavení ředitele ve službě. Samozřejmě se tím budeme zabývat, více v tuto chvíli nemohu říct.“

Autenticitu nahrávky však Šubert nezpochybnil. „Mohu zdůraznit, že důstojníci zpravodajské služby se při své práci běžně setkávají s lidmi z různého, a tedy i tzv. rizikového prostředí. Služba nemá žádný poznatek, žádnou informaci, že by někdo z důstojníků pracoval ve svůj prospěch, nebo v prospěch jiných osob, proti bezpečnosti či ekonomickým zájmům státu.“

Zjevně je pojil přátelský vztah. Nahrávka podle serveru pochází z roku 2007.

Janoušek s pavlíčkem probírají problém s nedostačujícím vzděláním šéfa BIS Jiřího Langa a jeho případné působení v rámci tehdy připravované reorganizace českých tajných služeb.

Jelikož má Lang pouze titul bakaláře v oboru veřejné správy, podle tabulek by se neměl na místo ředitele tajné služby dostat.

„Pokud by se skutečně prokázalo, že šéf ekonomického odboru BIS je či byl v kontaktu s panem Janouškem, tak je to na vážné personální změny. Takové, aby zasáhly minimálně vedení odboru a zřejmě i ředitele BIS,“ řekl LN šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

ČSSD podle něj bude požadovat, aby se nahrávkou rovněž zabývala sněmovní komise pro kontrolu BIS. „A to na nejbližším možném zasedání, tedy v úterý,“ doplnil Tejc.

Frontální útok na BIS

„Moje osobní poznámka a to je jen pocit: jako by tohle všechno
představovalo frontální útok na BIS,“ řekl k nahrávkám mluvčí tajné služby Jan Šubert.

V závěru nahrávky se Janoušek s Pavlíčkem dohodnou, že budou problém dále řešit. Pochybnosti nakonec rozsekl prezident Václav Klaus, který 8. května 2007 jmenoval Jiřího Langa brigádním generálem.

ČTĚTE TAKÉ:

„Takto probíhá komunikace s kmotry pražské ODS – Romanem Janouškem, Ivo Rittigem, Tomášem Hrdličkou – i vlivnými lobbisty z řad ČSSD,“ sdělil Euru bývalý příslušník tajné služby, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Přepis záznamu podle Euro.cz

Janoušek: Takže dvě jména pro nás jsou. Krejčík je Krejčík (tehdejší šéf Vojenského zpravodajství), Lang je Lang.
Pavlíček: Ano.

Janoušek: A Lang nebude šéf BIS a generál. Lang bude buďto šéf BIS, anebo šéf celýho (míněno reorganizovaných tajných služeb).
Pavlíček: Ale Fišer, Fišera, s Fišerem něco říkali, já se musím podívat. Určitě.

Janoušek: Ten je někde na Moravě, prostě, z Moravy. Hlavní poradce je Chrenek v oblasti bezpečnosti.
Pavlíček: Kdo?

Janoušek: Chrenek.
Pavlíček: Hm. Teď se tam někde démonizovali na tom tenise. (Davis Cup ČR – USA, víkend 9. až 11. února 2007 v Ostravě). Langer tam asi nebyl, nebo byl?

Janoušek: Prosím?
Pavlíček: Byl tam Langer taky, spolu?

Janoušek: Jsem ho poslal vyfotit za 50 tisíc.
Pavlíček: Pan prezident tam byl taky?

Janoušek: No, na druhý straně, on byl nasranej na ně asi.
Pavlíček: On tam byl Vlček a ta parta. On měl tu V. I. P. lóži. No, kdy myslíš, že se můžou asi šéfové ještě sejít?

Janoušek: No můžou.
Pavlíček: Bylo by dobrý se asi před tím sejít.

Janoušek: První, druhý tejden v březnu.
Pavlíček: Dobře.

V původní verzi přepisu nahrávky, jak ji zveřejnil server Euro.cz, byla jména obrácená. Čtenářům se za omyl omlouváme. 

Ze záznamu také vyplývá, že Janoušek poslal na tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera za padesát tisíc korun fotografa, když navštívil tenisový Davis Cup, jenž se odehrál v únoru roku 2007 v Ostravě.

Kauza odposlechů se rozrůstá

Nahrávka se v médiích objevila jen krátce poté, co deník MF DNES zveřejnil Janouškovy telefonáty s někdejším pražským primátorem a vlivným politikem ODS Pavlem Bémem.

Tyto odposlechy, dokládající lobbistův vliv na dění v Praze, zřejmě pořídila BIS v roce 2007 a o dva roky později se objevily v archivu soukromé bezpečnostní agentury ABL, tehdy patřící nynějšímu šéfovi poslaneckého klubu Věcí veřejných Vítu Bártovi.

INTERAKTIVNÍ MAPA

O to, zda tyto odposlechy unikly z BIS, se nyní zajímá její vnitřní inspekce i poslanci. Jejich komisi pro kontrolu tajné služby měl v úterý přinést vysvětlení ředitel služby Jiří Lang, poslanci se však nakonec pohádali o účast Bártova spolustraníka a komise ředitele nevyslechla.