Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pravidla pro tábory zase jinak. Ministerstvo vyšlo vstříc pořadatelům, dítě s PCR testem získá výhodu

Dopolední nástup. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Ministerstvo zdravotnictví vyšlo vstříc pořadatelům letních táborů. Dítě s negativním PCR testem se nebude muset po týdnu znovu testovat, s čímž se v původní variantě výčtu pravidel počítalo.
  18:11

Opakování testů na táborech nebude nutné, pokud budou mít všichni PCR test. Nereálné, zní z druhé strany

Do prázdnin a začátku letních táborů zbývají školákům už jen dva týdny a ministerstvo zdravotnictví znovu mění pravidla „táborové“ hry. Nově platí, že děti, které se před odjezdem na pobytový tábor otestují metodou PCR, nebudou muset svou bezinfekčnost po týdnu znovu ověřovat. A to ani v případě, že budou dlít ve stejném kolektivu s vrstevníky, kteří se na covid testovali pomocí antigenních testů. 

Pro vyhnutí se opakovanému testování přitom nebude nutné, aby se PCR testem prokázali všichni účastníci tábora, jak přitom v pondělí schválila vláda. Přetestování bude po sedmi dnech povinné jen u děti, jež před odjezdem podstoupily antigenní test či samotest na místě. To se má týkat i třítýdenních táborových turnusů.

Nyní platí, že se každé dítě před nástupem na pobytový i příměstský tábor musí prokázat buď maximálně sedm dní starým PCR testem, 72 hodin starým antigenním testem, případně potvrzením o prodělání covidu v nejvýše 180 dnech nazpět. Táborníci, kteří dosáhli 16 let a jsou již očkovaní a od první dávky uplynulo minimálně 22 dní, se můžou prokázat certifikátem.

Pokud si dítě z jakéhokoli důvody nestihne zajít na oficiální testovací místo, může využít samotest na místě, který mu poskytne organizátor. Ministerstvo zdravotnictví povoluje také čestná prohlášení rodičů, že bylo jejich dítě testováno ve škole.

„Bylo to neproveditelné“

Původní opatření schválené vládou v pondělí 14. června počítalo s tím, že se budou účastníci letních kempů pro děti testovat před odjezdem a pak každých sedm dní. Pořadatelé táborů ale poukazovali na to, že to výrazně zkomplikuje organizaci, Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) to dokonce označila za „ fakticky neproveditelné“, a požádali proto resort zdravotnictví o změnu. K ní ve středu došlo.

„Jsme rádi za změnu, na kterou ministerstvo přistoupilo. Vítáme oba kroky. Prodlužuje se PCR test ze tří na sedm dnů před táborem. A to, že přetestování na táboře nedopadá na celou skupinu, jen na ty, kteří nemají PCR test,“ uvedl pro Lidovky.cz místopředseda Junáka – českého skauta Petr Vaněk. Organizace chystá na léto na tisícovku táborů.

„S táborníky jsme našli shodu. Děti s PCR testem se nebudou muset v průběhu akce přetestovat, a to i když s nimi pojedou ve skupině děti s antigenním testem nebo samotestem. PCR test musí být maximálně 7 dní starý,“ uvedl včera na Twitteru ministr Vojtěch.

Jednání se zástupci organizátorů letních táborů pro děti se účastnila i hlavní hygienička Pavla Svrčinová. „Hledali jsme kompromis, který umožní zachovat potřebnou úroveň ochrany dětí před případnou nákazou koronavirem a současně umožní hladký nástup na akci a její hladký průběh. Snažili jsme se táborníkům vyjít maximálně vstříc, ale ochrana zdraví dětí je pro nás zcela nepřekročitelná podmínka,“ řekla včera šéfhygienička.

Prymula: Bez přidané hodnoty

Epidemiolog Roman Prymula ale upozornil, že pokud by na tábor odjelo nakažené dítě, kterému by antigenní test prokázal falešnou negativitu, během týdne – tedy do termínu dalšího testu – stihne nechtěně promořit celou homogenní skupinu. „Nové znění rozhodnutí tak nepřináší žádnou přidanou hodnotu,“ uvedl pro Lidovky.cz Prymula.

Pořadatelé táborů teď hodlají apelovat na rodiče, aby u svých potomků zvolili právě PCR metodu, díky čemuž se pak všichni táborníci vyhnou organizačně složitému přetestování. „Jsme rádi, že s námi našlo ministerstvo společnou řeč. Můžeme mnohem víc motivovat organizátory i rodiče, aby před tábory využily účinější PCR testy. To je naše priorita,“ řekl pro Lidovky.cz Ondřej Šejtka z ČRDM. „Jsem rád, že je konečně jasno, byl v tom zmatek. Snad je to už poslední změna,“ uvedl otec jedenáctiletého Vojtěcha z Benešova, kterého čeká v srpnu pobytový tábor na Slapech.

Informujte do konce června ředitele škol o plánu pro příští rok, vyzval Plagu opoziční Anticovid tým

Pokud se táborníkům povede dodržet homogenitu kolektivu a vyvarují se kontaktu s větší skukpinou „cizích“ lidí – čímž sníží riziko přenosu nákazy –, po týdnu by měli být zůstat negativní všichni.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat