Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podpora ANO klesla pod 30 procent, ukazuje průzkum z ‚lockdownu‘. ČSSD se propadá

Premiér České republiky Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér České republiky Andrej Babiš. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha Volby do sněmovny by v říjnu podle modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO, volilo by ho 28,5 % lidí. Ještě v září si hnutí drželo stabilní pozici okolo 30 % a podle agentury se mohla na vývoji negativně projevit druhá vlna covidu-19.

S odstupem by druzí skončili Piráti s podporou 13,5 % a ODS se 13 %, obě strany proti srpnu posílily. Propad preferencí o tři procentní body zaznamenala ČSSD, STAN si naopak o 2,5 bodu polepšili. Průzkum Median provedl v době od 1. do 29. října, tedy v době rekordních nárůstů lidí s potvrzenou nákazou koronavirem.

Do dolní parlamentní komory by se dostalo devět stran. Těsně kolem hranice pro vstup se pohybují KDU-ČSL s pěti procenty a TOP 09 i ČSSD, které mají shodně 6,5 %. S ohledem na potenciální výši zisků a statistickou odchylku mají tyto tři strany podobnou šanci na vstup do sněmovny, poznamenala agentura. KSČM by v říjnu volilo sedm procent lidí a SPD 7,5 %. Trikolóra by získala podporu dvou procent lidí a Zelení 1,5 %.

Preference koaličních stran, tedy ANO, ČSSD a KSČM, jsou v říjnu v součtu proti srpnu nižší. Naopak součet preferencí stran opozičního bloku, kam se řadí ODS, Piráti, STAN, TOP 09 a KDU-ČSL, od srpna do října posílily.

Preference STAN stouply, což může podle agentury souviset s úspěchem v krajských volbách, které se konaly zkraje října. V říjnu by STAN volilo 7,5 % lidí, proti srpnu si polepšili o 2,5 bodu. Podíl přesvědčených voličů strany ale zůstává podle Medianu nízký, zisk tak nemusí být stabilní.

U hnutí ANO agentura nezaznamenává změnu z hlediska podpory ve věkových skupinách. Stále platí masivní podpora mezi voliči nad 65 let. Pokud by ANO získalo hlasy od všech voličů, kteří hnutí zvažují volit a nevylučují účast ve volbách, získalo by podle Medianu 32,5 % hlasů. Zisk přesvědčených voličů by ANO stačil na volební výsledek kolem 20 %.

Piráti by podle volebního potenciálu Medianu mohli získat 20 procent hlasů, ODS 18 % a STAN 16 %. Jádro, tedy pevní voliči, u Pirátů činí sedm procent, u ODS osm procent a u STAN tři procenta.

K volbám by v říjnu přišlo 65 % lidí. Při posledních sněmovních volbách v říjnu 2017 dosáhla volební účast zhruba 61 %. Určitě by k volbám nešlo 29 % dotázaných.

Volební model agentury Kantar CZ zveřejněný v půlce října ukázal u ANO zisk 24,5 %, což byl nejhorší výsledek od voleb v roce 2017. Druhé místo drželi Piráti s 19 % a třetí ODS s 13,5 %, obě si podle Kantar CZ mírně pohoršily. Hranici pěti procent, která je nutná pro vstup do Sněmovny, překročilo sedm politických uskupení.

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Zástupce přednosty anesteziologické kliniky VFN Martin Balík hovoří s novináři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!