Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Česko

Podzimní vlna: kde se stala chyba? Rodí se tým, který má zjistit příčiny prudkého nárůstu covidu-19

Pracovníci Červeného kříže testují zaměstnance sociálních služeb (domovy důchodců, centra a pod.) antigenními testy na covid-19. foto:  Petr Topič, MAFRA

Původní zpráva
Praha - Na ministerstvu zdravotnictví nově vzniká expertní skupina, která má zhodnotit dosavadní kroky vlády a poučit se z nich do budoucna. Nezávislí odborníci například posoudí, zda nebyla chyba rozvolnit roušky v létě.
  10:54

V úterý testy odhalily 9016 nových případů covidu. Počet pacientů v nemocnicích se výrazně nezvedá

Na jaře Česko zvládlo první vlnu koronaviru téměř na jedničku a pyšnilo se tím, že se od něj může zbytek Evropy učit, jak pandemii dostat pod kontrolu. Na podzim ale svůj předešlý úspěch nezopakovalo. Čísla nově nakažených začala růst raketovou rychlostí a Česká republika se naopak stala pro mnohé státy odstrašujícím příkladem. 

Ještě v minulém týdnu denní přírůstek infikovaných překonal hranici 15 tisíc, v jarních měsících se přitom držel maximálně v řádu nižších stovek. Kde se tedy stala chyba? Na tuto otázku se snaží najít odpověď i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který kvůli tomu sestaví expertní skupinu.

Ta bude mít jasný cíl – zhodnotit dosavadní kroky vlády a poučit se z nich. „Nejde však vyloženě jen o hledání pochybení. Spíše o porozumění situaci, která zde byla, a vyhodnocení, zda nešlo něčemu zabránit. Chceme se stejných momentů do budoucna vyvarovat,“ řekl webu Lidovky.cz mluvčí resortu zdravotnictví Jan Brodský.

To potvrzuje i náměstek pro legislativu a právo na ministerstvu zdravotnictví Radek Policar. „Skupina zhodnotí stávající fázi boje proti koronaviru a zároveň posoudí minulé kroky, aby mohla učinit doporučení pro další období. Jde jednoduše o poučení z minulosti,“ řekl pro Lidovky.cz.

Zatím ale není jasné, kdo přesně v týmu bude. „Momentálně probíhají jednání a jsou oslovováni experti. Vše by mělo proběhnout ve velmi krátkém čase,“ uvedl Brodský. Už nyní je ale jisté, že půjde o nezávislé odborníky, kteří nepůsobí na ministerstvu zdravotnictví.

„Je to věc pana ministra, koho tam nominuje. Třeba já ve skupině nejsem už z toho důvodu, že jsem se angažoval při první vlně koronaviru,“ řekl serveru Lidovky.cz předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý, který je též vedoucím klinické skupiny COVID při ministerstvu zdravotnictví.

Záměr zřídit expertní skupinu chválí i šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. „Vítám, že pan ministr chce postavit expertní panel, který by se podíval na manažerské nastavení odborných skupin, posoudil by, kdo co dělal, a vyšlo by z toho nějaké kritické ponaučení. Předpokládám tedy, že dojde k expertnímu šetření, z něhož vzejde výsledek,“ řekl Dušek v rozhovoru pro Novinky.cz.

Ostatně už v září se začaly ozývat hlasy, které volaly po nalezení viníka, který může za rychlý nástup druhé vlny epidemie. Pro expertízu se vyslovil třeba vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Po sněmovně se proto hovoří o zřízení speciální vyšetřovací komise.

Letní tahanice kvůli rouškám

Dá se předpokládat, že se expertní skupina zaměří na jednání vlády v létě, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) rozvolnil téměř všechna protivirová opatření. Povinné roušky nechal jen v pražském metru, nikde jinde nařízené nebyly.

V polovině srpna však oznámil, že ústenky budou od 1. září povinné ve všech vnitřních prostorách po celé republice, včetně restaurací či služeb. To se ale Čechům nelíbilo a začali podepisovat petice proti vládním nařízením. Na to slyšel premiér Andrej Babiš (ANO) a přesvědčil exministra Vojtěcha, aby nařízení zrušil a roušky od září nařídil jen v hromadné dopravě, na úřadech a ve zdravotnických zařízeních. Mnozí odborníci pak Babiše nařkli z populismu, neboť bylo krátce před krajskými volbami.

Je tedy otázkou, zda by včasné znovuzavedení roušek zabránilo, aby se v Česku epidemie rozjela v tak velkém měřítku. „Možná jsem na tom měl víc trvat. Ale ani odborníci v rámci ministerstva se na tom neshodovali stoprocentně,“ přiznal v září pro Lidovky.cz Vojtěch.

Další exministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) se domnívá, že Česko druhou vlnu podcenilo. „Nám se podařilo první vlnu koronaviru zvládnout víceméně bez ztráty kytičky a lidé nabyli dojmu, že onemocnění není vážné, že jde o lehkou chřipku, které se nemusíme bát,“ řekl v září serveru Lidovky.cz Prymula, a to ještě předtím, než byl jmenován do úřadu.

Jiní epidemiologové uvádí, že letní rozvolnění nebylo z odborného hlediska rozumné. Ostatně mnohé evropské státy ponechaly přes prázdniny povinné ústenky ve všech vnitřních prostorách a nyní jsou na tom zatím lépe. Ve finále by nejen tyto spekulace měl pomoci vyjasnit nově vznikající tým na resortu zdravotnictví.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!