31. května 2019 14:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pokud Agrofert porušil pravidla, začne daňové řízení, říká ministryně Schillerová

Alena Schillerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Schillerová | foto: MAFRA

PRAHA Pokud by se v případě dotací pro Agrofert a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) prokázalo porušení pravidel, finanční správa by musela zahájit příslušné daňové řízení. Takovýto závěr se ale zatím nepotvrdil. Novinářům to v pátek řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Serveru Seznam Zprávy Schillerová řekla, že daňové řízení může vést až k rozhodnutí o vrácení dotací.

„Máme nástroje, jak tu částku vymoci zpátky. Vždy se toho práva domůžeme,“ řekla ministryně serveru.

Podle médií dospěl audit Evropské komise k závěru, že Babiš je ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky. Všechny prověřované evropské dotace, které obdržela skupina Agrofert od února 2017, chce podle médií Brusel vrátit zpět. Babiš tvrdí, že žádné zákony neporušil.

„Pokud by bylo i zjištěno porušení rozpočtové kázně, tak my tady máme příslušné orgány, orgány finanční správy. A ty by musely konat a prostě zahájit příslušné daňové řízení,“ řekla. „Ale to je strašně dlouhá cesta. V tuto chvíli my nemáme závěr, který by opodstatňoval takovýto postup,“ uvedla. Schillerová uvedla, že se případných tlaků na finanční správu neobává. Poukázala na to, že finanční správa je řadu let nezávislá na ministerstvu financí. 

Ministryně dodala, že její úřad obdržel prozatímní a důvěrný materiál v angličtině. Ve čtvrtek se v informačním systému z Bruselu, ke kterému má přístup omezený okruh úředníků, objevil návrh zhruba o 70 stranách. Obsahuje upozornění, že text je důvěrný a slouží k předběžnému seznámení. Schillerová řekla, že tento materiál neviděla a že se jím zabývají odborníci.

Uvedla také, že ministerstvo financí přestalo požadovat proplacení dotací za Agrofert loni na podzim. „My jsme tenkrát dostali dopis, že bude probíhat audit, že se to bude šetřit, abychom přestali tyto platby certifikovat,“ řekla. Politici by podle ní do kauzy neměli zasahovat, konat by měly úřady. „Já sama jako ministryně financí nebudu zasahovat,“ poznamenala.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!