Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pokuta 15 tisíc zaměstnává desítky úředníků. Po půl roce začínají od nuly

Česko

  5:00
PRAHA - Byrokratická mašinerie pokračuje. Víc než osm měsíců zaměstnával náměstek hejtmana Jaromír Dušek úřady napříč republikou. Nikdo si totiž nevěděl rady s jeho pokutou 15 tisíc za neodevzdané majetkové přiznání. A úřad, který měl věc definitivně rozhodnout, nakonec vrátil věc k novému projednání.

Šéf Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek foto: Lidové noviny

Už to vypadalo, že po téměř roce se jednání o pokutě ve výši 15 tisíc korun uzavře. Místo toho se správní řízení s náměstkem hejtmana Pardubického kraje Jaromírem Duškem vrací na začátek. Jeho pozdě odevzdané majetkové přiznání bude znovu zaměstnávat úředníky v Ústí nad Orlicí, kam bývalý železniční odborář spadá svým trvalým bydlištěm.

Kdo je Jaromír Dušek

Krajský úřad Královehradeckého kraje poté, co Duškův přestupek putoval českými úřady, totiž vrátil případ na začátek. „Úřad naše rozhodnutí (o pokutě 15 tisíc; pozn. red.) zrušil a vrátil věc k novému projednání,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz Marcel Klement z ústeckého úřadu. Právě ten loni Duškovi udělil finanční sankci za neodevzdané majetkové přiznání.

„Důvodem byla skutečnost, že náš správní orgán dostatečně neodůvodnil výši uložené pokuty,“ doplnil ještě Klement, proč se celý případ vrací na začátek.

Byrokratická mašinerie

Přitom už nyní urazil přestupkový spis Jaromíra Duška dlouhou, několikaměsíční cestu. Jak nedávno popsal server Lidovky.cz, případ zaměstnal dvě ministerstva a tři úřady (více si přečtěte ZDE).

Za pozdě odevzdané majetkové přiznání se Dušek v říjnu roku 2015 dočkal od úředníků z Ústí nad Orlicí pokuty. Politik za Stranu práv občanů se ale proti sankci odvolal a řízení tak přešlo na nadřízený orgán. Tím byl Krajský úřad Pardubického kraje, který Duška coby náměstka hejtmana fakticky zaměstnává.

Kraj se proto nechal vyloučit pro podjatost a spis postoupil na ministerstvo spravedlnosti. To však rozhodlo, že není příslušným orgánem a věc předalo dál: na rezort vnitra. Ani ten se ale - opět s odkazem na příslušnost úřadu - neodvážil případ rozhodnout a proto spis opět vrátil kolegům na ministerstvo spravedlnosti. Ti proto letos v květnu rozhodli, že vyřídit odvolání má definitivně Krajský úřad Královéhradeckého kraje (viz box Časová osa na konci textu).

Ten mohl pokutu potvrdit, změnit či zrušit. Královéhradecký kraj se ale oficiálně zatím k věci vyjadřovat nechce. „Ve věci pana Jaromíra Duška už bylo rozhodnuto, nemůžu ale prozatím přidat podrobnosti. Čekáme, až rozhodnutí nabyde právní moci,“ uvedla mluvčí kraje Martina Götzová.

Politik Dušek tají majetek

„Adekvátní to rozhodně není,“ odpovídal ve středu ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier na dotaz, zdali je popsané byrokratické kolečko přiměření pokutě 15 tisíc korun, o kterou se ve správním řízení jedná. „Případ jasně dokladuje potřebu přijetí novely zákona o střetu zájmů předložené vládou, která je právě projednávána v poslanecké sněmovně a čeká na třetí čtení,“ doplnil ještě ministr pro Lidovky.cz.

Podle tohoto návrhu bude ústředním správním úřadem pro oblast střetu zájmů ministerstvo spravedlnosti. Po přijetí této novely by tak odpadly veškeré pochybnosti o tom, kdo by měl v případě podjatosti úřadu rozhodovat. Také oznámení o majetku a příjmech by se nově měla podávat přes jednotný systém. Ty by opět spravoval rezort spravedlnosti a nikoli například krajské úřady, na kterých působí tamní politici, což dokládá i Duškův příklad.

Podobně o putovní cestě spisu mezi úřady i ministerstvy uvažuje i náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. „Je to příklad nejasností či sporů o věcnou příslušnost k dané agendě mezi dvěma úřady, které mohou vyplývat například z nejasného vymezení působnosti úřadů pro výkon dané agendy v příslušných právních předpisech,“ uvedl pro server Lidovky.cz takzvaný superúředník Postránecký.

Podle ministra Dienstbiera je na pováženou také Duškova spolehlivost. „Tento případ je samozřejmě otázkou jeho věrohodnosti jako politika, když před voliči ukrývá své majetkové poměry,“ myslí si.

„Je to volovina“

Úřad v Ústí nad Orlicí nyní, tak jak mu ukládá správní řád, pošle náměstkovi Duškovi vyrozumění, že se může seznámit s podklady k případu. Vyjádřit se musí do 15 dnů, poté úřad vydá nové rozhodnutí.

Sám bývalý odborář už dříve pro server Lidovky.cz celé byrokratické kolečko označil za volovinu. „Když si vezmete, kolik je vynaloženo nákladů, energie, tuctů úředníků, dává mi to za pravdu, jak je to zbytečné a byrokratické opatření,“ uvedl pro server Lidovky.cz. Vlastní chybu za to, že přiznání, tak jak mu ukládá zákon, neodevzdal, si ale nepřipustil. Podle svého mínění se s odevzdáním majetkového přiznání opozdil jen o několik týdnů.

ČASOVÁ OSA

 • Listopad 2012 - Jaromír Dušek se stává náměstkem hejtmana Pardubického kraje, který zodpovídá za dopravu a dopravní obslužnost.
 • Říjen 2015 - Jaromír Dušek obdržel pokutu 15 tisíc korun za neodevzdané majetkové přiznání za rok 2014, které sice odevzdal dodatečně, ale „skutková podstata přestupku byla naplněna“. Proto s ním úředníci řízení vedli dál.
 • Listopad 2015 - Dušek s pokutou nesouhlasí, podal odvolání.
 • Prosinec 2015 - Odvolání spolu s přestupkovým spisem doputovalo na Krajský úřad Pardubického kraje coby nadřízený orgán. „Z důvodu možné systémové podjatosti byla věc odeslána k posouzení a eventuálně k dalšímu opatření na příslušný ústřední orgán, tedy ministerstvo spravedlnosti,“ napsal mluvčí kraje Dominik Barták.
 • Leden 2016 - Ministerstvo spravedlnosti obdrželo podnět od Krajského úřadu Pardubického kraje. „Nyní věc analyzuje legislativní odbor, který rozhodne o dalším postupu,“ napsala na dotaz Kristina Labohá z tiskového odboru rezortu.
 • Březen 2016 - Ministerstvo spravedlnosti přeposlalo věc na ministerstvo vnitra. „Máme za to, že dle současné právní úpravy kompetenčního zákona spadá do řešení této problematiky zákona o střetu zájmů do jeho kompetence. Z toho důvodu byl podnět od Krajského úřadu Pardubického kraje ve věci pana Jaromíra Duška postoupen ministerstvu vnitra k dalšímu řešení,“ uvedl Jakub Říman z tiskového oddělení.
 • Březen 2016 - Ministerstvo vnitra dostalo přestupkový spis k odvolání Jaromíra Duška. „Věc byla postoupena odboru, který má v působnosti plnění úkolů ve věcech přestupků, k jejichž projednání jsou příslušné obce a není stanoven ústřední správní úřad, do jehož působnosti náleží úsek státní správy, na němž došlo k porušení povinnosti zakládající přestupek,“ napsala zase Hana Malá z tiskového odboru.
 • Březen 2016 - Odbor všeobecné zprávy ministerstva vnitra posílá podnět zpátky na rezort spravedlnosti. „A to s poukazem na právní úpravu odůvodňující závěr o jeho věcné příslušnosti k rozhodnutí uvedené věci,“ napsala Klára Pěknicové z ministerstva vnitra.
 • Květen 2016 - Ministerstvo spravedlnosti v květnu rozhodlo, že projednáním a rozhodnutím ve věci odvolání Jaroslava Duška se pověřuje Krajský úřad Královéhradeckého kraje.
 • Červen 2016 - „Obdrželi jsme usnesení, z nějž vyplývá, že podnětu z naší strany vyhověli a usnesením předávají řízení do sousedního Královéhradeckého kraje,“ napsal mluvčí Dominik Barták.
 • Červen 2016 - Krajský úřad Královéhradeckého kraje obdržel přestupkový spis.
 • Červenec 2016 - Krajský úřad Královéhradeckého kraje rozhodnutí o pokutě zrušil a vrátil věc k novému projednání.
Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...