130 let

Poláci z legrace rozstříleli dům

Česko

Svojí zábavou způsobili polští vojáci v Afghánistánu škodu na střelivu, ale porušili i válečné konvence

VARŠAVA/PRAHA Pokud se zrovna neválčí, je v Afghánistánu zřejmě trochu nuda a bavit se dá různě. Polští vojáci jen tak z legrace rozstříleli opuštěný afghánský dům. Na videu, které se podařilo získat polskému deníku Rzeczpospolita je slyšet vojáky, jak s nadšením kvitují efektní výbuch domu. „Paráda. Domeček vyletěl...“ je slyšet s kulisou smíchu na nahrávce. V okolí domu jsou navíc ještě další stavby, takže se zřejmě jedná o nějakou kvůli bojům opuštěnou afghánskou vesnici.

Deníku Rzeczpospolita se také podařilo určit přibližné datum vzniku nahrávky, jež podle zjištění novinářů byla natočena v době, kdy byla v Afghánistánu šestá rotace polských vojáků, tedy mezi podzimem 2009 a jarem 2010. „Byla to prostě legrace,“ řekl pod slibem anonymity jeden z poddůstojníků tehdejšího polského kontingentu.

Jenže každá legrace něco stojí a tato bude pořádně drahá. Velitel mise, generál Janusz Bronowiz podle vlastních slov o nějakém ostřelování civilní budovy nic nevěděl. „Vím, že do povětří byla vyhozena jeskyně, v které byly nalezeny výbušniny, ale nevím nic o žádné boudě, nebo budově,“ řekl generál a dodal: „Pokud je to pravda, je to trestuhodné a neodpustitelné.“

Na souvisejících záběrech je také vidět, jak vojáci dávají do domu munici, včetně nábojů pro obrněný nejmodernější transportér Rosomák, kde jeden náboj stojí od 600 do tisíc čtyři sta zlotých, tedy od tří do deseti tisíc korun.

„Stávalo se, že se tyto náboje braly ze skladu a dělaly se z nich podobné ohňostroje,“ cituje deník jednoho z vojáků tehdejší mise. Kvůli zničení munice v hodnotě za – v přepočtu – dva a půl milionu korun už vojenská prokuratura vznesla proti třem polským vojákům z afghánské mise obvinění. Zmíněné video se zničením domu figuruje mezi důkazy. Těch má ale obžaloba podle deníku víc než dost.

Vedle plýtvání drahou municí mají polští vojáci i další, větší problém. A to ten, že ničení civilních budov je v příkrém rozporu se ženevskými konvencemi vedení války. „Zákaz útoků na civilní budovy je jednou ze základních věcí mezinárodního práva,“ uvádí Elzbieta Mikos-Skuzaková, polská expertka na mezinárodní právo.

Doma za dva roky?

Polští vojáci v Afghánistánu mohou přitom tak trochu už začít „stříhat metr“. V kampani před prezidentskými volbami slíbila nová hlava polského státu Bronislaw Komorowski, že polští vojáci budou z afghánské mise v roce 2012 doma. Levicový kandidát Grzegorz Napieralski dokonce požadoval okamžité stažení a žádal, aby místo zvyšování daní snížila vláda Donalda Tuska deficit státního rozpočtu ušetřením peněz, které dává na afghánskou misi. Rychlé stahování z Afghánistánu má však v polské vládě i odpůrce. Jedním z nich je ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, který před pár dny uvedl, že kabinet Donalda Tuska nebere rok 2012 jako nějaký pevný termín. „Datum odchodu z Afghánistánu záleží na situaci v této zemi. Záleží na tom, jak rychle bude afghánská vláda schopna převzít bezpečnostní odpovědnost za svoji zemi,“ uvedl Sikorski pro televizi Polsat.

„Výhledově se dá mluvit o letech 2012 až 2014,“ říká Sikorski s tím, že tak si to přeje i afghánský prezident Hamid Karzáí. A když byl dotázán, co si tedy myslí o Komorowského slibu, Sikorski dodal, že prezident pouze slíbil, že se o tomto termínu bude snažit přesvědčit spojence v NATO.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás