16. února 2017 10:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku loni výrazně ubylo cizinců, kteří byli v zemi nelegálně

Ředitelství služby cizinecké policie uspořádalo  v Praze tiskovou konferenci k... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitelství služby cizinecké policie uspořádalo v Praze tiskovou konferenci k... | foto: ČTK

PRAHA Policie loni v Česku chytila 5261 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Oproti roku 2015 je to o 3302 zadržených cizinců méně. Hlavním důvodem byl pokles tranzitní migrace. Loni už přes Česko do států západní či severní Evropy tolik neputovali uprchlíci v souvislosti s migrační krizí, která vypukla v roce 2015, kdy počet zadržených cizinců v tuzemsku prudce vzrostl.

Nejčastěji byli loni v zemi nelegálně občané Ukrajiny, kteří tvořili téměř třetinu zadržených. Ve čtvrtek i tom informovalo vedení cizinecké policie.

Podle ředitele cizinecké policie Milana Majera se statistiky chycených migrantů vrátily do stavu před rokem 2015, než vypukla migrační krize. „Jedním z důvodů je uzavřená dohoda EU s Tureckem, které přestalo pouštět uprchlíky do Evropy,“ řekl novinářům Majer. Kromě Ukrajinců v zemi byli nejčastěji nelegálně občané Ruska, Kuvajtu a Vietnamu.

V loňském roce se ze 168 na 56 snížil počet lidí, kteří pomáhali cizincům k nelegálnímu pobytu či k překročení hranice. Bylo mezi nimi 13 převáděčů, což bylo meziročně o 105 méně. I tento pokles způsobila menší tranzitní migrace.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz