15. ledna 2016 17:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie navrhla obžalovat šéfku ERÚ Vitáskovou. Kvůli jmenování Vesecké

Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková | foto: MAFRA- Tomáš Krist

Situace předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové, jejíž odvolání požadují někteří ministři, se v pátek dále zkomplikovala. Policie ji totiž navrhla obžalovat z porušení povinnosti při správě majetku a zneužití pravomoci. Vitásková obvinění považuje za účelové, odejít odmítá. Nadále za ní stojí prezident Miloš Zeman, který by se tak mohl dostat do poměrně zásadního personálního střetu s vládou.

Důvodem policejního návrhu na obžalobu, o němž nyní rozhodne státní zástupce, je jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tomu vznikla škoda přes milion korun. Vitásková je přesvědčena, že energetický zákon nepřekročila a chce se bránit soudně.

Situací kolem Energetického regulačního úřadu, kterou komplikuje nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem, se v pondělí bude zabývat i vláda. Podle materiálu ministerstva vnitra, který by měl kabinet projednat, spadá Vitásková pod služební zákon a do 1. března musí složit služební slib, jinak zanikne její služební poměr. Pokud ale slib složí, tak nebude moci funkci vykonávat kvůli tomu, že čelí obvinění.

Slib nesložím

Vitásková však služební slib složit nehodlá. To, že by byla podřízena služebnímu zákonu, považuje za nezákonné jak z hlediska českého, tak evropského práva. Další kroky chce konzultovat s prezidentem Zemanem. Právě on je jediným, kdo ji podle energetického zákona může na návrh vlády odvolat.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce situaci kolem ERÚ řešit rychle. Zároveň ve středu uvedl, že o osudu Vitáskové vláda rozhodovat nebude, protože jí to nepřísluší, a je pouze nutné sladit legi

Předsedkyně ERÚ už čelí spolu s dalšími devíti lidmi obžalobě v jiném případu, který projednává brněnský krajský soud. Podle obžaloby se dopustila zneužití pravomoci v souvislosti s výstavbou dvou solárních elektráren v Chomutově, které údajně dostaly od ERÚ povolení k provozu za sporných okolností. Vitásková u soudu popřela, že má cokoli společného s údajnými podvody.slativu. Cílovým stavem podle něj má být samostatné postavení ERÚ.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz