Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
8. července 2010 18:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie odhalila vietnamskou pěstírnu, zabavila konopí za deset milionů

Pěstování konopí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pěstování konopí (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ŠUMPERK Více než 3500 rostlin konopí setého v hodnotě zhruba deset milionů korun našli na konci června policisté v bývalém průmyslovém areálu v Moravičanech na Šumpersku. Z nedovolené výroby a nakládání s omamnými psychotropními látkami a jedy obvinili šest Vietnamců, kteří přicestovali do Česka asi před měsícem. Podle policistů, kteří v areálu zajistili i vybavení pěstírny za zhruba 2,5 milionu Kč, se chystali marihuanu prodávat.

"Informaci o tom, že v Moravičanech by měla být pěstírna konopí, jsme získali na základě vlastních informací. V průběhu šetření jsme
spolupracovali s firmou ČEZ, podle které nájemce objektu zálohově platil za odběr elektrické energie 300.000 korun měsíčně. Výroba konopí v uměle vytvořených podmínkách je samozřejmě náročná na odběry energie," řekl dnes novinářům vedoucí územního odboru šumperské policie Milan Pospíšek.

Krátce před policejní akcí nájemce objektu požádal dodavatele elektřiny o navýšení zálohových plateb o dalších 150.000 korun. Mimo jiné tato žádost svědčí podle Pospíška o tom, že obvinění chtěli pěstírnu konopí rozšiřovat.

"Zajištěná pěstírna zabírala asi jednu čtvrtinu celého areálu. Obvinění určitě chtěli výrobu zvětšit, protože v dalších částech už byla připravená nová elektroinstalace a vzduchotechnika," uvedl.

Policie zasáhla před sklizní
Kriminalisté, kteří na případu pracovali zhruba dva týdny, v areálu
objevili různě vzrostlé rostliny konopí od sazenic po 110 centimetrů vysoké rostliny. "Podle našich informací skupina konopí zasela v areálu v Moravičanech jen jednou. Policejní prohlídka se uskutečnila před sklizní. Konopí obvinění určitě nepěstovali pro sebe, kde a jak ho chtěli distribuovat, je předmětem šetření," řekl Pospíšek.

Obviněným je až 34 let. Pocházejí z Vietnamu a do Česka přicestovali asi před měsícem. Pobyt mají povolený. "Všichni jsou stíháni vazebně. Zatím jim hrozí dva až deset let vězení. Dá se však očekávat, že vzhledem k odhadované ceně rostlin, se obvinění dostanou do trestní sazby osm až 12 let," uvedl Pospíšek.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.