Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Policisté se chystají na kontroly karantén a izolací. Nyní čekají na povely ke spolupráci s hygieniky

Policie demonstranty na akce v Praze pustit nechce, podle ministra vnitra Jana Hamáčka není demonstrace důvodem k opuštění okresu. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA - Policie čeká na jasně formulovaný požadavek ministerstva zdravotnictví ohledně spolupráce s hygieniky při kontrolách dodržování nařízených karantén a izolací kvůli covidu-19.
  16:45aktualizováno  18:15

Policisté to v úterý uvedli na svém twitterovém účtu. Zajímá se také například o vyjasnění otázky, jak bude zajištěna ochrana policistů při kontaktu s lidmi s potvrzenou nákazou covidem-19. Čeká také na vyjádření Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) ohledně předávání informací. Ministerstvo zdravotnictví bez dalších podrobností uvedlo, že postup probírá s policejním prezidiem.

Policie proti demonstrantům použila obušky.
Policejní kontrola na kraji Prahy hlídá odjezd do jiného regionu.

Ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po pondělním jednání vlády oznámili, že policisté budou dodržování karantény a izolace namátkově kontrolovat spolu s hygieniky. Seznamy by měla policie dostávat od krajských hygienických stanic. Hamáček řekl, že podobná dohoda policie a hygieniků měla fungovat už loni na jaře, vznikl ale problém s ÚOOÚ, který však už byl vyřešen.

Policie v úterý na twitteru napsala, že ohledně plánu čeká na jasně formulovaný požadavek ministerstva zdravotnictví na provádění kontrol. „Zároveň jsme požádali o vyjasnění zásadních otázek. Jak bude zajištěna ochrana policistů při kontaktu s covid pozitivními osobami a jaká bude metodika provádění kontrol,“ uvedl sbor. Podle vyjádření také čeká na sdělení ÚOOÚ, který předávání údajů prošetřuje.

„Postup při kontrolách karantén a izolací momentálně ministerstvo zdravotnictví diskutuje s policejním prezidiem,“ uvedla k současné situaci mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Více informací podle ní zatím není možné sdělovat.

‚Za oběti neschopné vlády.‘ Policie řeší nápis na dlažbě Staroměstského náměstí

Hamáček v pondělí uvedl, že počet vyčleněných policistů se bude upravovat podle potřeby. Policii nyní zaměstnává mimo jiné hlídání hranic uzavřených okresů. Pokud se lidé nebudou zdržovat na místě, které nahlásili, budou podle Hamáčka čelit správnímu řízení. Pokud budou přistiženi „venku“, bude to posuzováno jako podezření z trestného činu šíření nakažlivé choroby.

V karanténě jsou lidé bez příznaků, kteří se potkali s nakaženými. V izolaci jsou ti, u nichž se nákaza potvrdila.

V březnu v karanténě přes 71 tisíc lidí

Do karantény se za první tři březnové týdny dostalo přes 71 900 lidí. V izolaci pak skončilo téměř 66 400 osob s potvrzenou nákazou. Vyplývá to z údajů ministerstva práce o počtu vydaných e-neschopenek. Dosavadní březnová čísla jsou podobná těm za celý leden či únor. Důvodem vyšších počtů může být vyšší nemocenská, ale také rychlé šíření nákazy. 

Dva nakažení vytrhli v karanténním místě pro bezdomovce mříže a utekli. Plzeň pak objekt uzavřela

Pracovníci, kteří šli po 1. březnu do karantény či izolace, dostanou k náhradě mzdy ve výši 60 procent redukovaného výdělku ještě příspěvek. Ten může za den činit až 370 korun. Celková částka s ním ale nesmí překročit 90 procent pracovníkova průměrného příjmu. Náhradu mzdy i denní příspěvek vyplácí v prvních dvou týdnech zaměstnavatel. Výdaje na bonus si pak odečte od sociálních odvodů. První příspěvky začnou firmy, úřady či podniky svým zaměstnancům posílat po skončení března po zpracování mezd, uvedla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Podle správy bylo v karanténě v pondělí zhruba 44 300 lidí. Nejvíc osob s karanténní e-neschopenkou v tomto měsíci muselo doma být 12. března. Celkem jich bylo 51 900. Lidí v karanténě a izolaci přibylo. Dosavadní březnové počty jsou podobné těm, které byly v lednu či únoru za celý měsíc. Důvodem může být zavedení bonusu, ale také vysoký počet nových případů nákazy.

Elektronickou neschopenku vystavují obvykle praktici. Na ně se mají podle dřívějších pokynů hygieniků obracet lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženými či se sami nakazili. Lékař v e-neschopence zadá diagnózu Z209 pro karanténu a U071 pro izolaci. Do kolonky profese zapíše slovo „karanténa“ či „izolace“. Systém pak upozorní zaměstnavatele, že příspěvek mohou poskytnout. Oznámení se ale odešle i tehdy, pokud doktor informaci o izolaci výslovně neuvede. Sociální správa totiž upravila nastavení e-neschopenek.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...