Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rodiče 'vlčích' dětí se vyhýbají vězení, policie neví, kde jsou

Česko

  16:51
PRAHA - Policie téměř dva měsíce neúspěšně pátrá po rodičích odsouzených za to, že izolovali své dva malé syny od okolního světa a nepustili je celý život z bytu. Muž potrestaný čtyřmi a žena dvěma lety žaláře měli do vězení nastoupit v druhé polovině listopadu, sami tak ale neučinili. Sdělil to mluvčí pražského městského soudu Libor Vávra.

Rodiče vlčích dětí u soudu. foto: ČTK

"Výzva k nástupu byla datována na 23. listopadu a doteď nejsou ve výkonu trestu," uvedl mluvčí. "Pro mě se stal po rozsudku vrchního soudu také nekontaktní," řekl advokát otce Jan Červenka. Podle něho ale bude případ řešit Nejvyšší soud, Nejvyšší státní zastupitelství totiž podalo dovolání. Rodiče narození dětí, které média nazvala "vlčími dětmi", zatajili. Podle soudu jim nedávali dostatečně najíst, neoblékali je a ani je pořádně nemyli.

PSALI JSME:

Obžaloba vinila oba rodiče z týrání svěřené osoby, protože údajně způsobili svým synům těžkou újmu na zdraví. Roční ani dvouletý chlapec v době, kdy je našla policie, neuměli vůbec mluvit, pouze plakali a vydávali občasné zvuky. Nedokázali ani chodit, neměli kousací reflexy a nebyli na svůj věk dostatečně fyzicky a psychicky vyvinutí.

Děti mají údajně poškozené mozkové funkce a nelze vyloučit, že budou mít trvalé psychické následky. Muž i žena vinu od počátku popírali. O děti se údajně v bytě na pražských Vinohradech starali dobře, pouze prý nejsou zastánci tradičních metod výchovy.

Nesouhlasili jsme s očkováním, vysvětloval otec utajení dětí

Muži původně městský soud vyměřil osmiletý trest vězení, matce podmínku, odvolací soud ale ženě trest zpřísnil, otci naopak zmírnil. Podle vrchního soudu nešlo o týraní svěřené osoby, ale o těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, zanedbání povinné výchovy a ohrožování výchovy dítěte. Odvolací soud také proti původnímu rozhodnutí upustil od uložení ochranného léčení matce.

Rodiče již dříve uvedli, že se ke svým dětem chovali dobře. Synům prý kupovali nejlepší a nejdražší biostravu. Dávali jim kaše, přesnídávky a ovocné a zeleninové šťávy. Chlapci prý nepotřebovali chodit ven. V bytě nosili pouze pleny, protože tam bylo horko. Také prý byli zdraví, a proto nepotřebovali žádná lékařská vyšetření. Na úřadech nezaregistrovali rodiče své syny údajně proto, že nesouhlasili s jejich očkováním.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat