Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Němečtí hasiči na místo nedorazili, posteskla si starostka. Policie pokračuje v ohledání místa požáru ve Vejprtech

Starostka Vejprt Jitka Gavdunová na místě tragédie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starostka Vejprt Jitka Gavdunová na místě tragédie. | foto: Ondřej BičištěMAFRA

Vejprty (Chomutovsko) Policisté v pondělí pokračují v ohledání místa požáru v domově pro postižené ve Vejprtech, při kterém zemřelo osm lidí a dalších 30 záchranáři ošetřili. Příčinu vzniku požáru kriminalisté zatím nestanovili. Přeživším po bude vyplacena finanční pomoc na nákup osobních věcí tento týden. Částka se bude pohybovat v rozsahu 10 000 až 50 000 korun.

Ohořelý dům pro mentálně postižené ve Vejprtech.
Hasiči zasahovali 19. ledna 2020 u požáru v domově pro zdravotně postižené ve...

Vyšetřování nedělního ranního požáru policisté v neděli večer ukončili. Na místo se vrátili v pondělí ráno. Společně s nimi je v budově vyšetřovatel hasičů, uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Hořet podle předběžných zjištění začalo v neděli ráno ve společenské místnosti, odkud se požár šířil dál do pokojů. Starostka Vejprt Jitka Gavdunová (ODS) v neděli uvedla, že v minulosti se několikrát klienti domova pokusili objekt zapálit. Policie případ vyšetřuje jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti.

Hasiči z Bärensteinu nedorazili

Vejprty tvoří s německou obcí Bärenstein opticky jeden celek rozdělený pouze hraničním potokem Polava, přesto němečtí hasiči nedorazili, posteskla si starostka. Na místě naopak byly dvě posádky zdravotníků ze sousedního státu. „My jsme je (německé hasiče) nepotřebovali,“ řekl v pondělí Marvan. „Na místě byl dostatek sil a prostředků ke zvládnutí situace a požáru,“ uvedl.

Místní jednotka hasičů byla u budovy na kopci jako první deset minut po ohlášení ve 04:59. Další dobrovolní hasiči přijeli z nedaleké Kovářské a následně profesionální hasiči. Na místě bylo šest jednotek, 12 kusů techniky a 37 hasičů, vystřídalo se celkem 50 hasičů. „Vzhledem k poloze a místu by další technika byla problematická, měli jsme tam optimální počet všeho,“ uvedl Marvan s tím, že hasiči obou států spolupracují. „Jezdíme k nim a oni k nám, ale většinou se to týká požárů dlouhodobých, například u požárů lesa, kdy je potřeba co nejvíce jednotek na dopravu vody,“ uvedl mluvčí krajských hasičů.

Po požáru je ve vážném stavu jeden pacient

Pacient hospitalizovaný v chomutovské nemocnici po požáru ve Vejprtech je stále ve vážném stavu připojen na plicní ventilaci. Stav dalších se zlepšil.

V péči lékařů zůstává v Chomutově ještě muž ošetřený s popáleninami, jeho stav je podle Chrásteckého dobrý. „V nemocnici v Mostě je dosud v ošetřování jeden pacient, který byl z jednotky intenzivní péče už přemístěn na standardní lůžko,“ uvedl mluvčí Krajské zdravotní (pod niž chomutovská nemocnice patří)Ivo Chrástecký.

Krajská zdravotní přijala v nemocnicích v Mostě a Chomutově 17 pacientů, kromě tří už všechny propustila. Další pacienty přijímala městská nemocnice v Kadani. „Jsou tu ještě dva lidé na interně, kteří půjdou v podnělí domů. Jeden člověk je na oddělení jednotky intenzivní péče, jeho stav je stabilizovaný. Ten tu ještě zůstane,“ řekla Lenka Pešová z vedení kadaňské nemocnice.

Klienty, kteří se z nemocnic vrátili, Vejprty rozmisťují v rámci městských sociálních služeb do jiných objektů, a to i do jiných objektů domova Kavkaz, v jehož areálu hořelo. „V nemocnicích nám zůstává celkem pět klientů, 22 se jich už vrátilo,“ řekl v pondělí vedoucí domova Petr Vagaši.

Klienti zůstávají v zařízeních ve městě

Celkem 22 klientů domova pro mentálně postižené je po požáru objektu dočasně umístěno v různých zařízeních po městě. Městská správa sociálních služeb nyní řeší, kam je umístit dlouhodobě. Je nutné skloubit zájmy klientů, předpisy, zákon a reálnou situaci, uvedl ředitel Městské správy sociálních služeb Vejprty Viktor Koláček.

Klienti jsou teď v rámci městských sociálních služeb ve čtyřech objektech po městě. Zatím zůstali pohromadě, jak jsou na sebe zvyklí, uvedl vedoucí domova Petr Vagaši. Pět lidí zůstává v nemocnici, z toho jeden stále ve vážném stavu.

Podle ředitele sociálních služeb je potřeba provést sociální šetření klientů, jak situaci sami vnímají a jak se cítí. Klienti jsou mentálně postižení, v některých případech i s kombinací fyzického postižení.

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!