Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Požár ve Vejprtech způsobil někdo z klientů, řekl ředitel domova. Příčinou byla manipulace s otevřeným ohněm

Ohořelá okna domu pro mentálně postižené ve Vejprtech. foto: Ondřej BičištěMAFRA

Aktualizováno
Vejprty (Chomutovsko) - Příčinou nedělního tragického požáru ve Vejprtech, při kterém zemřelo osm lidí, byla manipulace s otevřeným ohněm. Všechny oběti se při požáru udusily. Novinářům to ve čtvrtek řekli zástupci policie. Podle ředitele domova Viktora Koláčka požár údajně způsobil někdo z klientů.
  11:22aktualizováno  13:00

Podle ředitele Koláčka za požárem stojí někdo z trojice klientů ve věku 20, 40 a 47 let. „Nepřekvapilo nás to, po jejich příchodu už dříve došlo k drobným zahořením,“ řekl Deníku N ředitel domova pro lidi s postižením ve Vejprtech. Dále uvedl, že klienti měli už dříve problémy s personálem. Nyní jsou všichni tři v psychiatrické léčebně. Vedení je tak chce ochránit před lynčem od ostatních pacientů.

Policisté vyloučili technickou závadu. Případ vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Za tento čin hrozí případnému pachateli až osm let. „Budeme se snažit zjistit, kdo je viníkem. Zatím jsme vyloučili, že by to byl někdo zvenčí, kdo by neměl přístup dovnitř,“ uvedl vedoucí odboru obecné kriminality Martin Charvát.

Při nedělním požáru bylo ohroženo 34 klientů domova pro zdravotně postižené, osm mužů zemřelo. Jeden pacient je stále v kritickém stavu.

Na vyšetřování příčin spolupracovali kriminalisté s vyšetřovatelem hasičů. Požár nahlásil vychovatel ve 04:46. Ohnisko požáru bylo ve společenské místnosti v prvním patře objektu. „Po odklizení všech trosek bylo stanoveno v pravé části místnosti místo, kde stál gauč. Pravděpodobně na tom gauči došlo k iniciaci,“ uvedl Charvát.

Při ohledání kriminalisté také zjišťovali požárně-bezpečnostní řešení stavby. „Byly instalovány protipožární dveře, které oddělovaly jednotlivá patra od centrálního schodiště. Žádné jiné protipožární bezpečnostní opatření jsme zatím nezjistili,“ uvedl náměstek krajského ředitele Zbyněk Dvořák. Starostka Vejprt Jitka Gavdunová (ODS) po požáru mluvila o tom, že v budově byly hlásiče požáru na toaletách a v koupelnách.

Ve Vejprtech zemřelo při požáru osm lidí.
Hasiči prozkoumávají dům den po požáru.

Při ohledání místa činu policie zjišťuje ohnisko požáru ze třech směrů. „Ptáme se na svědecké ohnisko požáru, tedy kdo ten požár první viděl a odkud šlehaly plameny, ptáme se specialistů z hasičského záchranného sboru, kde bylo požární ohnisko, tedy kde byla nejvyšší intenzita hoření. Potom nás zajímá kriminalistické ohnisko požáru, a to je to, kde požár vznikl. V tomto případě se všechna tři ohniska shodují,“ uvedl Dvořák.

Vejprty se chtějí o přeživší klienty postarat a ubytovat je zatím v jiných vlastních objektech ve městě. Domov Kavkaz je nyní neobyvatelný. Starostka už dříve uvedla, že klienti vyhořelého domova se v minulosti pokoušeli objekt zapálit. „Nemám informace o tom, že by místní oddělení policie toto řešilo. Ale může to být tak, že tu informaci nemám a že takový přestupek tam může být zaznamenaný,“ uvedl Dvořák.

V nemocnicích zůstávají po druhém nejtragičtějším požáru za posledních třicet let v Česku tři lidé, dva jsou v chomutovské nemocnici a jeden v mostecké. „U pacienta na anesteziologicko-resuscitačním oddělení chomutovské nemocnice se situace nezměnila, je nadále v kritickém stavu, napojený na plicní ventilaci,“ řekl ve čtvrtek ČTK mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký. Kadaňská nemocnice posledního ošetřovaného pacienta propustila ve středu.

Autor:

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...