Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vejprty dostanou od Ústeckého kraje milion korun. Zaměstnanci krajského úřadu vybrali na pomoc 70 tisíc

Ve Vejprtech zemřelo při požáru osm lidí. foto: MAFRA

Ústí nad Labem - Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 000 korun, ve čtvrtek je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. Novinářům to ve čtvrtek řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).
  10:27aktualizováno  15:57

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Vejprty mají na kontě sbírky na pomoc po tragickém požáru 200 000 korun. Další lidé, kteří chtějí pomoci,se ozývají. Klienti chtějí zůstat doma, ve městě.

Vejprty převzaly od policie dům, v němž v neděli zemřelo 8 lidí. Budova je prolitá vodou, začne vysoušení

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Hasiči prozkoumávají dům den po požáru.
Premiér Andrej Babiš (ANO) a starostka Vejprt Jitka Gavdunová (ODS).

Ústecký kraj je připraven pomoci s ubytováním klientů, kteří v domově bydleli. „Máme na to vyčleněna místa, jsme schopni to řešit ze dne na den,“ uvedl Bubeníček. „Máme zajištěnou kapacitu 48 míst v domovech pro osoby s péčí pro zdravotně postižené,“ uvedl mluvčí kraje Martin Volf.

V době požáru bylo v domově Kavkaz 35 klientů. Přeživší klienty město dočasně ubytovalo v objektech, které spravuje městská správa sociálních služeb. Radnice by si přála, aby muži mohli zůstat ve Vejprtech. Památku obětí požáru uctí zastupitelé na pondělním zasedání minutou ticha.

Česko-německá hasičská spolupráce

Čeští a němečtí hasiči dnes probrali na česko-německém pomezí v Krušných horách možnosti zlepšení spolupráce. Smlouvy o přeshraniční spolupráci mezi českými a německými hasiči už existují. „Máme mechanismus, jak to funguje přes operační střediska. Na vyžádání velitele zásahu nebo na rozhodnutí operačního střediska jednotky ze sousedních států mohou vyjet,“ uvedl Marvan.

Vejprty se vzpamatovávají z tragického požáru. Známe ty klienty od dětství, těžce to nesu, říká starostka

Ačkoliv Vejprty tvoří s německou obcí Bärenstein opticky jeden celek rozdělený pouze hraničním potokem Polava, němečtí hasiči nedorazili. Marvan hned po události řekl, že čeští hasiče německé kolegy nepotřebovali, protože na místě byl dostatek sil a prostředků ke zvládnutí situace a požáru.

Čeští hasiči seznámili německou stranu s novým projektem. „Prověřujeme, zda by bylo možné komunikovat nejenom telefonicky nebo faxem, tak jak to vyžaduje německá strana, ale i datovou větou, jak to máme běžně na českém území. Zatím je to projekt, vyhodnocuje se, zda je to softwarově možné a kolik by to stálo,“ uvedl Marvan.

Úřad práce poslal 140 tisíc korun

Úřad práce ČR ve středu odeslal jako mimořádnou okamžitou pomoc klientům, kteří přežili tragický požár domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech, zatím 140 000 korun. Ve společné tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedly ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a Úřad práce ČR. Podepsaných žádostí o mimořádnou dávku má úřad zatím 14, dalším dvěma chybí podpis. O dávkách pro další klienty úřad jedná. Jednorázová dávka může dosáhnout až 51 150 korun.

Ministerstvo ve čtvrtek také uvedlo, že do týdne vyplatí zařízení ve Vejprtech mimořádnou dotaci pět milionů korun. Peníze půjdou na personální náklady a drobné opravy. Podle potřeb může jít i o vyšší částku, konstatovalo MPSV.

Úřad práce může mimořádnou dávku poskytnout těm klientům domova ve Vejprtech, které událost postihla a jejich sociální a majetkové poměry jim neumožňují nepříznivou situaci překonat. Výše poskytnuté podpory může dosáhnout až 15násobku životního minima. Za peníze si mohou koupit oblečení, obuv či hygienické potřeby. „Další individuální náklady budou řešeny na základě nově uplatněných žádostí o poskytnutí dávky mimořádné okamžité pomoci, po zjištění konkrétních ’škod’ jednotlivých klientů,“ uvedl úřad.

Autor: