13. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie řeší výstavu mrtvol. Lidé si na ni stěžují kvůli zákonu o pohřebnictví

Jeden z exponátů na výstavě Bodies v roce 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z exponátů na výstavě Bodies v roce 2007. | foto: Robert RambousekMAFRA

PRAHA Pražská policie se zabývá kontroverzní výstavou Body The Exhibition, která nabízí blízký pohled na skutečná lidská těla. Odpůrci této akce probíhající v Holešovicích již více než deset let upozorňují na sporný původ vystavovaných exponátů. Těla podle nich mohou patřit režimem pronásledovaným Číňanům. „Policii v Holešovicích byly zaslány tři podněty k řešení,“ uvedl pro server Lidovky.cz policejní mluvčí Tomáš Hulan. Stížnosti se týkají údajného porušení zákona.

Autoři exhibice mrtvých těl mluví o vzdělávání, odpůrci zas o neetickém vydělávání na tělech bez vyjasnění otázky, odkud tyto lidské ostatky pochází. Pražská výstava Body the Exhibition i po deseti letech vzbuzuje silné kontroverzní reakce. Nedávno otevřenou výstavou se nyní zabývá policie.

Policie prošetřuje stížnosti

Zatímco při posledním otevření výstavy v Praze v roce 2007 obdrželi policisté kvůli údajnému porušení zákona o pohřebnictví trestní oznámení, letos dostali od lidí podněty k prošetření.

„Policii v Holešovicích byly zaslány tři písemné podněty. Jde o téměř totožné podněty, které přišly i v době, kdy se exhibice v Česku konala naposledy. Lidé si v nich stěžují na to, že jsou porušovány parametry zákona o pohřebnictví,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

Prodej celého těla za 1,7 milionu korun

Exponáty vznikají metodou plastinace. Ta konzervuje tělo za použití tekuté silikonové gumy, která nahradí v lidské tkáni tekutiny, a zastavuje tak přirozený proces rozkladu. Metoda kontroverzního německého preparátora mrtvol Gunthera von Hagense, který je známý výstavami těl naaranžovaných do různých pozic, vyvolala již v roce 2010 kritiku.

Tehdy totiž Hagens představil svůj plán, že začne prodávat lidské mrtvoly na internetu. Jeho záměr hojně kritizovali němečtí biskupové. Označili jej za neetický. Vynálezce metody plastinace nabízel celé tělo pouze vědcům a lékařům, a to za 69 615 eur (1,7 milionu korun), torzo za 56 644 eur (1,4 milionu korun) a hlavu za 22 015 eur (540 tisíc korun).

V roce 2007 došli policisté po šetření k závěru, že k porušení zákona nedošlo. Případy tedy odložili. „To, že k takovému závěru došli tehdy, ale neznamená, že to tak nemůže být tentokrát. Takže to budeme řešit,“ řekl Hulan.

I v případě, že by byl v současnosti porušen zákon, řešilo by se to jako správní delikt, nikoli coby trestný čin. „Zadokumentovali bychom to a předali příslušnému správnímu orgánu,“ doplnil.

Pořadatelé k takovému kroku ale nevidí důvod. „Naše výstava je na území České republiky zcela legálně a žádný zákon neporušuje,“ uvedla mluvčí společnosti JVS Group Květa Havelková.

Současné znění zákona o pohřebnictví řeší výstavu těl jen v rámci smutečních obřadů. „S lidskými pozůstatky a s lidskými ostatky musí být zacházeno důstojně a tak, aby nedošlo k ohrožení veřejného zdraví nebo veřejného pořádku,“ stojí v paragrafu.

„Z těchto důvodů je zakázáno vystavovat lidské pozůstatky před pohřbením, s výjimkou nekonzervovaného mrtvého lidského těla, které může být vystaveno v otevřené rakvi do jednoho týdne od úmrtí, a s výjimkou konzervovaného mrtvého lidského těla, které může být vystaveno v otevřené rakvi i po uplynutí jednoho týdne od úmrtí,“ stojí dále v zákoně o pohřebnictví.

Ministerstvo pro místní rozvoj, do jehož gesce spadá pohřebnictví a nakládání s lidskými ostatky, pro server Lidovky.cz již dříve uvedlo, že je zapotřebí vycházet z občanského zákoníku. „Ten stanoví, že mrtvé lidské tělo se nikdy nestane exponátem, tedy věcí v právním smyslu. Ani během výstavy. Jde o ustanovení § 493 občanského zákoníku, které nepřipouští žádnou výjimku,“ řekl mluvčí resortu Vilém Frček.

Výstava Bodies.
Výstava Bodies v pražské Lucerně v roce 2007.

Jedním dechem ale dodal: „Při dosavadní speciální zákonné úpravě pohřebnictví však nejsou podle našeho názoru vytvořeny právní podmínky potřebné pro účinné uplatnění stížností vedoucích k zákazu nebo omezení konání obdobných výstav.“

Bude příští výstava nezákonná?

Až novela této normy, která je ve sněmovně před třetím čtením, by podobné expozice, jako je Body The Exhibiton, omezila. A to v případě, kdy by pořadatelé nedoložili informované souhlasy dárců mrtvých těl.

Novela by podle ministerstva regulovala pouze výstavy mrtvých lidských těl nebo jejich částí a dosud nepohřbených těl, od jejichž úmrtí neuběhlo sedmdesát let. Dále také expozice konzervovaných nebo balzamovaných těl. Nově upravený zákona by se dotýkal i muzeí, kostnic či kostel. Naopak archeologické nálezy nebo sbírky muzejní povahy by neomezoval. Definitivní podobu návrhu zákona by měli poslanci schvalovat na dalším březnovém jednání.

Jak na konci února informoval server Lidovky.cz, současná výstava Body the Exhibition i po deseti letech od premiéry vzbuzuje silné reakce. Například organizace Lidská práva bez hranic rozeslala zhruba 1500 školám dopis, v němž varuje, že těla možná patří čínským politickým vězňům. Výzva vznikla jen pár dní před zahájením.

„Myslíme si, že by školy neměly žáky brát na takovou výstavu,“ říká pro server Lidovky.cz členka organizace Lidská práva bez hranic Veronika Sunová. S kolegy v otevřeném dopise, který rozeslali 1500 základním a středním školám, shrnuli veškeré jimi sesbírané informace, jež považují za otřesné. A přidávají se k nim i lékaři, politici či právníci. Kromě toho sepsali také petici.

Pořadatelé výstavy se ale od této kritiky výrazně distancovali. „Celé je to uměle vytvořená kampaň s cílem zviditelnit se na naší vzdělávací výstavě,“ napsala Havelková.

Mlčenlivost, hájí se pořadatelé

Doklady dokazující totožnost těl, která by celou záležitost vyjasnily, ale Havelková nezveřejnila. „Jsme vázáni mezinárodními smlouvami, které nás zavazují k mlčenlivosti,“ oznámila s tím, že výstava neodporuje zákonným předpisům. „A to jak na území České republiky, tak v USA, odkud jsme ji zapůjčili. Proto je z naší strany jakákoli kritika ze stran jednotlivců nebo organizací neopodstatněná.“

Jenže s tím se autoři petice a kritici výstavy nechtějé ztotožnit a ohánějí se občanským zákoníkem i návrhem novely zákona o pohřebnictví. „Je zakázáno ukládat a vystavovat nakonzervovaná nebo nabalzamovaná lidská těla zejména za komerčním účelem, pokud s tím zemřelý za svého života nesouhlasil,“ citovali autoři petice ze sněmovního tisku, který je aktuálně projednáván a není tedy platný.

„Výstava končí pár dní před platností zákona, ale bylo by etické souhlasy doložit, pokud existují,“ napsala ve výzvě Sunová a její kolegové. Stěžují si pak i na samotný fakt, že jsou plastinovaná mrtvá těla, včetně orgánů, vystavována za komerčním účelem. „Česká republika je účastna Úmluvy Rady Evropy proti obchodování s lidskými orgány. Jestliže se tvůrci výstavy obohacují na vystavování odejmutých orgánů, Česká republika by neměla kulturně podobné aktivity podporovat,“ kritizovali autory výstavy.

K protestům se opakovaně přidala například Česká anatomická společnost. Její předseda Ondřej Naňka na adresu autorů výstavy vzkázal: „Česká legislativa jednoznačně vylučuje použití těla zemřelého jako zdroje finančního prospěchu fyzických nebo právnických osob.“

Vůči pořadatelům se vymezila také organizace Liga lidských práv, sdružující právníky, či městská část Praha 7, na jejímž území se akce koná. Její zastupitel Jan Čižinský odmítl akci udělit záštitu. „Nemám nic proti pitvě, ale protestuji proti prodávání lístků na pitvu. Nemám nic proti výzkumu nebo používání ostatků ve vzdělávání, ale mám problém s tím, když je to za peníze. V praxi tato akce vzbuzuje senzaci právě proto, že tam jsou vystavena lidská těla. Kdyby to byla plastová těla, tak je to něco jiného,“ vysvětlil svůj odmítavý postoj.

Stačily by důkazy

Tím výčet kritiků nekončí. O kontroverzi spojené s výstavou Body The Exhibiton svědčí i vyjádření prezidenta České lékařské komory. „Podle mého názoru nejde o nic jiného než o pouťovou atrakci. Vědomí, že si prohlíží těla kdysi živých lidí, vzbuzuje u části návštěvníků pocity ‚mrazení v zádech‘, což zvyšuje komerční atraktivitu výstavy. Pokud by nešlo o peníze, ale o popularizaci vědy a vzdělávání, stačily by plastové modely, případně 3D animace,“ sdělil Milan Kubek.

O původu preparátů ale nemá informace. „Považoval bych nicméně za samozřejmé, že organizátoři výstavy jsou schopni jednoznačně doložit, že jde o těla dobrovolných dárců, kteří byli informováni o plánovaném způsobu využití svých ostatků. V opačném případě by samozřejmě neměla být výstava v demokratické zemi povolena,“ sdělil dále prezident komory. Již v minulosti se proti výstavě postavili i někteří členové KDU ČSL.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky