Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nevoďte žáky na výstavu mrtvých těl, mohou být čínských vězňů, vyzvali odpůrci 1500 škol

Česko

  11:10
PRAHA - Autoři exhibice mrtvých těl mluví o vzdělávání, odpůrci zas o neetickém vydělávání na bez vyjasnění otázky, odkud tyto lidské ostatky pochází. Pražská výstava Body the Exhibition i po deseti letech vzbuzuje silné kontroverzní reakce. Organizace Lidská práva bez hranic nyní rozeslala zhruba 1500 školám dopis, v němž varuje, že těla možná patří čínským politickým vězňům. A přidávají se k nim i lékaři, politici či právníci. „Celé je to uměle vytvořená kampaň,“ brání se pořadatelé.

Návštěvník si může prohlédnout lidský mozek i nervovou soustavu. foto:  Dan Materna, MAFRA

Odhalte tajemství lidského těla, lákají autoři exhibice Body The Exhibition konající se od minulé středy v pražských Holešovicích. Do Česka doputovala z Las Vegas. „Výstava provede své návštěvníky fascinujícím světem našeho těla a umožní jim detailní pohled hluboko pod kůži od hlavy až k patě,“ slibují pořadatelé na reklamních plakátech i na internetu.

Diváci si mohou detailně prohlédnout například kosterní systém, svalstvo, reprodukční orgány, dýchací orgány či krevní oběh lidského těla. Vše pochází ze skutečných lidských těl.

Spor kvůli původu těl

Nevšední pohled na lidský organismus ve výstavních prostorech však už od roku 2007, kdy se v Česku výstava objevila poprvé, provází kontroverzní reakce ze strany odborné i laické veřejnosti.

Metoda plastinace:

Exponáty vznikají metodou plastinace. Ta konzervuje tělo za použití tekuté silikonové gumy, která nahradí v lidské tkáni tekutiny, a zastavuje tak přirozený proces rozkladu.

Metodu přinesl německý anatom Günther von Hagens. Jeho patent však už skončil a dnes po světě putuje několik podobných výstav.

Pár dní před zahájením Body The Exhibition v Holešovicích vznikla výzva, která upozorňuje na údajně sporný původ těl a etická rizika spojená s návštěvou výstavy. „Myslíme si, že by školy neměly žáky brát na takovou výstavu,“ říká pro server Lidovky.cz členka organizace Lidská práva bez hranic Veronika Sunová. S kolegy proto sepsali otevřený dopis, který rozeslali 1500 základním a středním školám. V něm shrnují veškeré jimi sesbírané informace, které považují za otřesné.

Kromě toho sepsali také petici. „Společnost, která stojí za letošní výstavou, má sídlo v Las Vegas v USA, ale vystavovaná těla nadále pocházejí z Číny. Čeští pořadatelé výstavy však stále nemají k dispozici písemný souhlas dárců těl ani jejich příbuzných,“ uvádějí odpůrci výstavy s tím, že celou záležitost považují za alarmující.

Může jít o čínské disidenty, varují odpůrci

„Zdrojem těl a orgánů pro tyto výstavy jsou podle organizátorů čínské lékařské univerzity. Tyto univerzity však získávají těla od čínské policie, věznic a soudů, které jsou řízeny komunistickou stranou, a mezi těly tedy mohou velmi pravděpodobně být i osoby nepohodlné režimu,“ zdůvodňují svůj negativní postoj.

Pořadatelé výstavy se ale od této kritiky výrazně distancují. „Celé je to uměle vytvořená kampaň s cílem zviditelnit se na naší vzdělávací výstavě,“ napsala mluvčí společnosti JVS Group Květa Havelková.

Doklady dokazující totožnost těl ale nezveřejnila. „Jsme vázáni mezinárodními smlouvami, které nás zavazují k mlčenlivosti,“ oznámila Havelková a dodala, že výstava neodporuje zákonným předpisům. „A to jak na území České republiky, tak v USA, odkud jsme ji zapůjčili. Proto je z naší strany jakákoli kritika ze stran jednotlivců nebo organizací neopodstatněná.“

Jeden z exponátů výstavy.
Naložená embrya na výstavě.

Jenže právě tím si autoři petice a kritici výstavy nejsou tak úplně jisti a v této souvislosti zmiňují občanský zákoník. Ohání se i návrhem novely zákona o pohřebnictví. „Je zakázáno ukládat a vystavovat nakonzervovaná nebo nabalzamovaná lidská těla zejména za komerčním účelem, pokud s tím zemřelý za svého života nesouhlasil,“ citují autoři petice ze sněmovního tisku, který je aktuálně projednáván. „Výstava končí pár dní před platností zákona, ale bylo by etické souhlasy doložit, pokud existují,“ píše ve výzvě Sunová a její kolegové.

Stěžují si pak i na samotný fakt, že jsou plastinovaná mrtvá těla, včetně orgánů, vystavována za komerčním účelem. „Česká republika je účastna Úmluvy Rady Evropy proti obchodování s lidskými orgány. Jestliže se tvůrci výstavy obohacují na vystavování odejmutých orgánů, Česká republika by neměla kulturně podobné aktivity podporovat,“ kritizují autory výstavy.

Nejsou jediní, kdo proti výstavě hlasitě brojí. Se zahájením pražské výstavy 22. února se totiž vášnivá diskuse, která probíhala už před deseti lety, rozhořela nanovo. A otevření bran výstavní haly provázely i venkovní protesty.

Řeší se zejména právní otázka. Ministerstvo pro místní rozvoj, do jehož gesce spadá pohřebnictví a nakládání s lidskými ostatky, uvádí, že je zapotřebí vycházet z občanského zákoníku. „Ten stanoví, že mrtvé lidské tělo se nikdy nestane exponátem, tedy věcí v právním smyslu. Ani během výstavy. Jde o ustanovení § 493 občanského zákoníku, které nepřipouští žádnou výjimku,“ říká mluvčí resortu Vilém Frček.

Jedním dechem ale dodává: „Při dosavadní speciální zákonné úpravě pohřebnictví však nejsou podle našeho názoru vytvořeny právní podmínky potřebné pro účinné uplatnění stížností vedoucích k zákazu nebo omezení konání obdobných výstav.“

Jeden z exponátů výstavy.

To by mohla vyřešit novela zákona o pohřebnictví, kterou právě ministerstvo vedené Karlou Šlechtovou (ANO) připravilo. „Vystavovat nabalzamovaná mrtvá lidská těla po přijetí tohoto vládního návrhu novely zákona o pohřebnictví nebude dovolené bez informovaného souhlasu těchto vystavovaných osob za jejich života. Vystavovateli při porušení této povinnosti hrozí správní trest,“ vysvětluje Frček s tím, že s účinností nové právní úpravy se počítá na podzim roku 2017.

K protestům se opakovaně přidala například Česká anatomická společnost. Její předseda Ondřej Naňka na adresu autorů výstavy vzkázal: „Česká legislativa jednoznačně vylučuje použití těla zemřelého jako zdroje finančního prospěchu fyzických nebo právnických osob.“

Vůči pořadatelům se vymezila také organizace Liga lidských práv sdružující právníky či městská část Praha 7, na jejímž území se akce koná. Její zastupitel Jan Čižinský odmítl akci udělit záštitu. „Nemám nic proti pitvě, ale protestuji proti prodávání lístků na pitvu. Nemám nic proti výzkumu nebo používání ostatků ve vzdělávání, ale mám problém s tím, když je to za peníze. V praxi tato akce vzbuzuje senzaci právě proto, že tam jsou vystavena lidská těla. Kdyby to byla plastová těla, tak je to něco jiného,“ vysvětlil svůj odmítavý postoj.

Tím výčet kritiků nekončí. O kontroverzi spojené s výstavou Body The Exhibiton svědčí i vyjádření prezidenta České lékařské komory. „Podle mého názoru nejde o nic jiného než o pouťovou atrakci. Vědomí, že si prohlíží těla kdysi živých lidí, vzbuzuje u části návštěvníků pocity ‚mrazení v zádech‘, což zvyšuje komerční atraktivitu výstavy. Pokud by nešlo o peníze, ale o popularizaci vědy a vzdělávání, stačily by plastové modely, případně 3D animace,“ sdělil Milan Kubek.

O původu preparátů ale nemá informace. „Považoval bych nicméně za samozřejmé, že organizátoři výstavy jsou schopni jednoznačně doložit, že jde o těla dobrovolných dárců, kteří byli informováni o plánovaném způsobu využití svých ostatků. V opačném případě by samozřejmě neměla být výstava v demokratické zemi povolena,“ sdělil dále prezident komory. Již v minulosti se proti výstavě postavili i někteří členové KDU-ČSL.

Prodej celého těla za 1,7 milionu korun

Exponáty vznikají metodou plastinace. Ta konzervuje tělo za použití tekuté silikonové gumy, která nahradí v lidské tkáni tekutiny, a zastavuje tak přirozený proces rozkladu. Metoda kontroverzního německého preparátora mrtvol Gunthera von Hagense, který je známý výstavami těl naaranžovaných do různých pozic, vyvolala již v roce 2010 kritiku.

Tehdy totiž Hagens představil svůj plán, že začne prodávat lidské mrtvoly na internetu. Jeho záměr hojně kritizovali němečtí biskupové. Označili jej za neetický. Vynálezce metody plastinace nabízel celé tělo pouze vědcům a lékařům, a to za 69 615 eur (1,7 milionu korun), torzo za 56 644 eur (1,4 milionu korun) a hlavu za 22 015 eur (540 tisíc korun).

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat